Cena Ethereum wzrosła o 70% w ciągu 30 dni – korzyści wynikające z Merge

11 738

Cena Ethereum wzrosła o 70% w ciągu 30 dni, Vitalik Buterin mówi, że „nadchodzi Merge”i zapowiada wiele korzyści z aktualizacji

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przedstawia korzyści, jakie przyniesie połączenie, w tym znacznie niższe opłaty transakcyjne i szereg kluczowych ulepszeń.

„The Merge nadchodzi. Ten wysiłek, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie osiem lat”, powiedział Buterin tłumowi zapalonych inwestorów i deweloperów kryptowalut na konferencji Blockchain Futurist Conference, która odbyła się w tym tygodniu w Toronto.

Wiadomości o połączeniu Ethereum, które prawdopodobnie odbędzie się 19 września, napędzały rajd kryptowalut w okresie późnego lata. Cena Etherum (ETH) wzrosła o 70% w ciągu ostatnich 30 dni. Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie notowana była w czwartek blisko dwumiesięcznych maksimów, przekraczając poziom 1900 USD.

Połączenie spowoduje przejście Ethereum do bardziej energooszczędnego mechanizmu konsensusu proof-of-stake z energochłonnego modelu proof-of-work, z którego korzysta również Bitcoin.

Według Buterina, pierwszą rzeczą, jaką odczują użytkownicy Ethereum, będzie spadek zużycia energii przez kryptowalutę o ponad 99,9%. Drugą rzeczą byłyby znacznie niższe opłaty transakcyjne.

„Wiem, że inflacja wynosi 8,5%, ceny gazu idą w górę. Ale tutaj ceny gazu spadają” – powiedział w środę.

„Niskie opłaty transakcyjne to jedyna rzecz, która może sprawić, że blockchainy będą dostępne dla każdego”.

Po połączeniu opłata transakcyjna Ethereum może wynieść zaledwie 0,002 USD, powiedział Buterin w środę. Jest to kluczowe, gdy patrzymy na medianę dziennych dochodów na całym świecie.

„Średni dzienny dochód w Kanadzie wynosi około 113 dolarów. W Polsce średni dzienny dochód to 42 dolary. W Mongolii spada do 16 dolarów, a w Zambii [wynosi] 4 dolary. Bardzo duże różnice.” – zauważył Buterin.

„Średnie opłaty transakcyjne w Ethereum w ciągu ostatnich kilku lat… wahały się od 1 do 20 USD”.

Buterin ostrzegł również, że jeśli rozpocznie się nowy cykl hossy, koszty transakcyjne będą znacznie wyższe.

„Jeśli zobaczymy, że jeden z tych cykli byka pojawi się ponownie w najbliższym czasie, opłaty znów zwariują” – powiedział.

Ale nawet opłata za gaz w wysokości 5 USD w Ethereum jest dla niektórych krajów o wiele za wysoka.

„A jeśli mówimy o blockchainach, które są globalną rzeczą, która ma wzmocnić ludzi, którzy nie są dziś wzmocnieni w ubogich krajach, możesz zobaczyć, jak to zaczyna wyglądać mniej opłacalnie” – wyjaśnił Buterin.

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które może naprawić scalanie.

„Dzisiaj, w przypadku rollupów, to już czasami 25 centów, czasami mniej niż 25 centów. A jeśli przeanalizujesz, co stanie się w wyniku ulepszeń, mówimy o potencjalnych opłatach w wysokości może 0,05 centa, a może nawet zaledwie 0,002 USD” – powiedział Buterin.

„Zdecydowanie tańsze transakcje do tego stopnia, że ​​transakcje on-chain staną się dostępne dla wielu osób, dla których nie są one obecnie dostępne”.

Potencjał po połączeniu

Przemówienie Buterina koncentrowało się na wielu możliwościach, jakie Merge otwiera dla Ethereum, w tym na szeregu nowych ulepszeń i projektów.

„W tym samym czasie, co przejście od weryfikacji pracy do weryfikacji stawki, jest to również okazja do wykorzystania niektórych pomysłów, których nauczyliśmy się w ciągu ostatnich ośmiu lat, i wykorzystania ich do przeprojektowania różnych części łańcucha Ethereum — powiedział.

Jednym z pomysłów, na który zwrócił uwagę Buterin, jest przywrócenie płatności kryptograficznych jako trendu poprzez niższą energię i niższe opłaty transakcyjne.

„W 2013 r. istniał wielki ruch społeczny, w którym ludzie byli naprawdę podekscytowani próbą stworzenia osobistej gospodarki opartej na Bitcoinie. Ale kilka lat później ludzie w większości przestali mówić o tych rzeczach”.

Problemem są wysokie opłaty. W 2013 roku argumentem dla Bitcoina były niskie opłaty w porównaniu z PayPalem czy Visa.

„Od tego czasu ten argument stał się całkowicie fałszywy. Ale teraz, jeśli łańcuchy bloków mogą się skalować, to zgadnij co? Argument ponownie staje się prawdziwy” – powiedział.

„Jeśli mamy znacznie bardziej skalowalne łańcuchy bloków, czy możemy przywrócić płatności kryptograficzne? Jest to coś, czego warto spróbować”.

Innym przyszłą korzyścią związaną z rozwojem, którym Buterin jest podekscytowany, jest projekt o nazwie logowanie za pomocą Ethereum, w którym ludzie mogą używać swoich portfeli Ethereum do logowania się do usług internetowych.

„To w zasadzie klon Telegrama, z wyjątkiem tego, że nie musisz podawać swojego numeru telefonu, aby z niego korzystać” – powiedział.

Szum wokół NFT

Współzałożyciel Ethereum skrytykował również niektóre informacje wokół NFT, zauważając, że w latach 90. podjęto wielki idealistyczny wysiłek, aby spróbować stworzyć ekosystem, w którym każdy miałby swój własny klucz kryptograficzny.

„W latach 90. miałeś te głębokie i filozoficzne argumenty na temat wielkiej fundamentalnej bitwy między władzą państwa narodowego a pragnieniem wolności jednostki. Przewińmy 20 lat do przodu i mamy to: „Hej, spójrz, to małpa! „.

Według Buterina jest to obosieczny miecz w krypto. Przestrzeń sprzed krypto była idealistycznym zdecentralizowanym ruchem technologicznym bez wystarczających zachęt. A dzisiejsza przestrzeń kryptograficzna jest wypełniona świetnymi zachętami, ale „ma bodźce, które czasami lubią iść w bardzo dziwnych kierunkach”, zauważył.

Buterin mówił również obszernie o skalowalności i bardziej złożonych koncepcjach, takich jak proto-danksharding i danksharding, które mogą zwiększyć ilość danych, które może przechowywać łańcuch Ethereum. Buterin widzi, że liczby idą do około 16 megabajtów, z przeciętnego bloku danych zawierającego tylko około 80 kilobajtów.

„Mówimy o tym, że Ethereum w ciągu najbliższych kilku lat będzie w stanie przetwarzać znacznie większą liczbę transakcji niż było to możliwe wcześniej” – powiedział Buterin.

Po połączeniu Buterin przewiduje, że ekosystem tożsamości Ethereum naprawdę się rozwinie.

„Dla mnie jest to prawdopodobnie najlepszy kandydat na drugą główną aplikację Ethereum poza ekosystemem DeFi” – podkreślił Buterin.

Na koniec kubeł zimnej wody odnośnie Merge

Jeden z polskich analityków poproszony o komentarz stwierdził:

Według mnie ETHPOW się nie przyjmie w dłuższej perspektywie, siłą są devowie w projektach a Ci raczej na pewno zostaną przy ETHPOS. Natomiast to co mi się wydaje że się wydarzy to pojawienie się zupełnie nowej kryptowaluty która przejmie większość hashrate-u.
Nie sądze że w dłuższej perspektywie większość mocy przejmie stary coin, obecnie te są największe, mają duże szanse na zdobycie mocy górników:
ETC,
Ravencoin,
FLUX,
ERGO

Czas weryfyfikuje wszystko więc i powyższe argumenty również zostaną sprawdzone a rynek je najlepiej wyceni.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze