Celsius musi oddać inwestorom 44 miliony dolarów

Celsius musi zwrócić środki klientom
1 516

W sprawie firmy Celsius prowadzone jest postępowanie upadłościowe. Pierwsze decyzje już zapadły

Amerykański sąd upadłościowy wydaje pierwsze decyzje w sprawie firmy Celsius. Nakazał on bowiem spółce zwrócić klientom wszystkie środki w kryptowalutowach, które nie dotarły na ich oprocentowane konta. Podczas toczącej się rozprawy w dniu 7 grudnia, sędzia ds. upadłości Martin Glenn nakazał firmie udzielającej pożyczek w wirtualnych aktywach, zwrot środków które nie były częścią jej rentownych rachunków. Według doniesień Bloomberga suma wspomnianego wynosi 44 miliony dolarów amerykańskich, co stanowi jednak niewielki ułamek miliardów w krypto, które pozostają niespłacone klientom Celsius. Sędzia ogłaszając swoją decyzję stwierdził:

Chcę, aby ta sprawa posuwała się naprzód. Chcę, aby wierzyciele odzyskali tyle, ile to możliwe, tak szybko, jak to możliwe

źródło: CryptoPotato

Przypomnijmy, że Celsius zainicjował ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11, w lipcu tego roku, kiedy doszło do poważnych problemów z płynnością w następstwie upadku ekosystemu Terra Luna.

Zobacz także: Binance US zdejmuje prowizje z Ethereum

Jaką kwotę przechowywał Celsius na rachunkach powierniczych?

Najnowszy raport donosi, że firma posiadała około 200 milionów USD na rachunkach powierniczych, ale wiele z nich zostało tam przeniesionych z kont przynoszących zyski, tuż przed ogłoszeniem upadłości. W ramach toczącego się postępowania spółka może dochodzić praw własności do niektórych z nich ze względu na preferencyjne zasady transferu, o czym również informuje Bloomberg. W tej kategorii miałoby się znaleźć około 11 milionów dolarów. Dwa dni temu Celsius wygrał sprawę o przedłużenie okresu wyłączności na prawo do przedłożenia planu reorganizacji, na podstawie rozdziału 11, do 15 lutego 2023. Przedstawiciele stwierdzili wtedy:

Zamierzamy wykorzystać ten czas na dalsze opracowywanie planu samodzielnej działalności, ponieważ badamy wszystkie dostępne dla nas możliwości maksymalizacji wartości, z korzyścią dla naszych klientów i innych interesariuszy

źródło: CryptoPotato

Poniżej komunikat prasowy firmy, wydany 6 grudnia za pośrednictwem platformy Twitter.

Celsius ma miliardowe zobowiązania

We wniosku upadłościowym spółka ujawniła, że posiada od 1, do aż 10 miliardów dolarów zobowiązań i ponad (uwaga) 100 000 wierzycieli. 2 grudnia firma Galaxy Digital Mike’a Novogratza ogłosiła, że przejmie należącą wcześniej do bankruta platformę powierniczą GK8, która ma zostać sprzedana w ramach postępowania upadłościowego. Fala ostatnich afer z pewnością (co widać gołym okiem po notowaniach) nie sprzyja rynkowi kryptowalut. Niedźwiedzi sentyment zagościł w sercach inwestorów już ponad rok temu, i w zasadzie nie wiele wskazuje by w najbliższym czasie coś miało się w tej kwestii zmienić. Najbliższe kluczowe dla gospodarki decyzje zostaną ogłoszone we wtorek 13 grudnia, za sprawą amerykańskiego FED-u. I oby ten dzień nie okazał się wedle przesądów pechowy.

Komentarze