CBOE wycofuje się z kontraktów Bitcoin Futures

2 778

Wczoraj, tj. 14 marca, Cboe Futures Exchange (CFE), poinformowało o wstrzymaniu kontraktów Bitcoin Futures na swojej platfomie tradingowej. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem CFE, spółki zależnej CBOE,  zarząd zastanawia się nad przyszłymi działanami firmy, a także dalszym wprowadzaniem kontraktów terminowych na Bitcoinie. Jak podaje CFE, kontrakty XBT Bitcoin Futures nie zostaną wprowadzone w marcu 2019 roku. 

Warto zauważyć, że cena Bitcoina (BTC) nie odzwierciedla decyzji CBOE, a kurs nie uległ żadnym negatywnom zmianom. Po ogłoszeniu wprowadzenia kontraktów futures w 2017 roku do CME Group, informacja ta spowodowała znaczny wzrost kursu BTC – o kilkanaście procent w zaledwie 2 godziny.

Kontrakty terminowe na Bitcoinie stanowiły potężny potencjał wzrostowy dla całego rynku, głównie przez wysoki entuzjazm inwestorów oraz środowiska kryptowalutowego. Kontrakty te miały zostać początkowo wprowadzone przez CME Group (amerykańska giełda towarowa z siedzibą w Chicago), lecz tak naprawdę to CBOE zostało liderem kontraktów terminowych na Bitcoinie.

Poniżej zamieszczamy aktualne notowania kontraktów XBT, które pozostaną w obrocie do końca okresu wygaśnięcia (podanego w kolumnie Expiration).

Bitcoin cboe kryptowaluty
źródło: http://cfe.cboe.com/cfe-products/xbt-cboe-bitcoin-futures

„CFE nie zamierza wprowadzic kontraktów futures Cboe Bitcoin (USD) („ XBT ”) do obrotu w marcu 2019 r. CFE aktualnie ocenia swoje podejście do tego, w jaki sposób zamierza kontynuować oferty cyfrowych instrumentów pochodnych do obrotu. Rozważając kolejne kroki, CFE nie zamierza obecnie wprowadzać dodatkowych kontraktów terminowych XBT. Obecnie notowane kontrakty terminowe XBT pozostaną jednak dostępne do obrotu.” – stwierdza CFE w oświadczeniu

Wprowadzenie Bitcoin futures przez CBOE

Posunięcie to zostało serdecznie przyjęte przez społeczność kryptowalut, gdyż wartość Bitcoina osiągnęła swój najwyższy szczyt cenowy tuż po wprowadzeniu kontraktów (20000$ w grudniu 2017 roku). Aktualne notowania kontraktów terminowych XBTM19 wygasają w czerwcu 2019 roku. O wprowadzeniu Bitcoin futures, CBOE wydało specjalny komunikat 4 grudnia 2017 roku, a handel rozpoczął się 10 grudnia tego roku. Komunikat zawiera również informacje, że kontrakty te oznaczono symbolem „XBT”.

bitcoin kryptowaluty cboe kontrakty futures
źródło: pexels/pixabay
Kontrakty terminowe na Bitcoinie

Spójrzmy jednak ponownie na samą ideę i właściwości kontraktów terminowych, które należą do grupy instrumentów pochodnych. Kontrakt terminowy to umowa pomiędzy dwiema stronami: kupującym kontrakt (pozycja długa) oraz sprzedającym kontrakt (pozycja krótka). Umowa określa zakup i sprzedaż określonych aktywów w przyszłości, a także po określonej cenie. Kontrakty futures (np. na Bitcoinie) są wysoce standaryzowane, a sam handel odbywa się wyłącznie na giełdach. Podmioty te muszą precyzyjnie określić parametry każdego kontraktu, jak również rozliczać powstałe należności i zobowiązania inwestorów. Kontrakty terminowe powstały po części, aby inwestorzy instytucjonalni posiadali bardziej „pewną” możliwość inwestycji w kryptowaluty.

Co sądzicie o zaprzestaniu wprowadzania kontraktów Bitcoin futures przez CBOE? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze