Bułgarski rząd w posiadaniu 200 tys. Bitcoinów

1 141

Jak informowaliśmy ostatnio na łamach naszego serwisu, w Bułgarii doszło do zablokowania wszystkich kont giełdowych kryptowalut przez banki. To jednak nie koniec wydarzeń w tym kraju związanymi z kryptowalutami. Dziś  można przeczytać, że Bułgarski rząd jest w posiadaniu 200 tys Bitcoinów. Wartość takiej ilości kryptowaluty stanowi aż 18% długu publicznego tego państwa.

Trzy miliardy USD w Bitcoinie

Bułgarskie władze podały do wiadomości, że są w posiadaniu 213 519 Bitcoinów, co zgodnie z obecnym kursem (niedziela godzina 14:00 ) stanowi około 3 miliardy dolarów. Cena ta robi wrażenie nawet w zapisie słownym. Jeśli dodamy, że owe 200 tys. Bitcoinów stanowi aż 18% długu publicznego Bułgarii jest to wręcz niesamowita wartość dla Bułgarskiego państwa. Jak podają tamtejsze władze, w posiadanie tej sumy weszli w maju tego roku. Zostały one zajęte grupie przestępczej działającej na terenie byłych republik Jugosławii. Przestępcy instalowali wirusy do komputerów swoich ofiar, by następnie dokonywać transakcji i przelewów, które od razu zamieniali na bitcoiny. W momencie przejęcia (maj 2017) wartość ta plasowała się w okolicach 500 mln $, na dzień dzisiejszy  wzrosła do poziomu 3 mld USD. O tym, w jaki sposób przebiegła cała akcja rozbicia cyberprzestępców można przeczytać tutaj.

Pan i władca

Wielu z niepokojem wyczekuje decyzji Bułgarskiego rządu w sprawie  posiadanego bogactwa w kryptowalucie Bitcoin. Posiadanie 200 tys. bitcoinów stanowi około 1% wszystkich Bitcoinów które kiedykolwiek zostaną wprowadzone do obiegu. Niewątpliwie z punktu widzenia państwa sprzedaż kruptowaluty pozwoli uregulować 18% długu publicznego. Wprowadzenie jednak tak dużej ilości bitcoinów na rynek giełdowy spowoduje niewątpliwe załamanie się kursu. Co paradoksalnie również może zaszkodzić Bułgarii. Choć w historii Bitcoina dochodziło już do odsprzedania przez państwo zajętych kryptowalut, to jednak nigdy nie miało to miejsca przy tak wysokim kursie, skutki tego działania są nie przewidywalne.

Zbieg okoliczności

Jak pisaliśmy już wcześniej, w Bułgarii dosłownie parę dni temu banki przeprowadziły masową blokadę kont kryptowalutowych unieruchamiając wszystkie giełdy kryptowalut działających w tym kraju. Dziś na jaw wychodzi informacja o ogromnej liczbie Bitcoina posiadanego przez rząd Bułgarii. Czy całą sprawa jest tylko kwestią przypadku a wydarzenia zbiegły się w czasie przez zwykły zbieg okoliczności? Spekulacji jest wiele, jednak na ich wyjaśnienie będziemy musieli jeszcze poczekać, jak na razie kluczową rolę dla wszystkich pasjonatów kryptowalut odgrywa decyzja rządu Bułgarii. Jeśli postanowią sprzedać swoje Bitcoiny, niewątpliwie czeka nas gwałtowny spadek kursu.

Komentarze