Dzień niepodległości Bitcoina | Czy „oryginalna” wizja Satoshiego przetrwa?

2 097
Dziś wypada 1. rocznica, urodziny rzekomo najbardziej oryginalnej wersji wizji Satoshiego Nakamoto. Jak się miewa sieć Bitcoin SV?

Pierwsze urodziny Bitcoin Satoshi Vision

Zawsze się znajdą osoby, które nie zgadzają się z aktualnym porządkiem rzeczy. Odchodzą wówczas w swoją stronę, zupełnie odległą bądź nieco zmodyfikowaną wersję rzeczywistości. Wszyscy możemy mieć rację, ale to, co przetrwa w dłuższym okresie, zweryfikuje czas, rynek, Natura, szczęście czy przypadek. Co będzie w takim razie z bitcoinem, która z wersji przetrwa i co jest tym oryginalnym bitcoinem?

15 listopada 2018 narodził się bitcoin SV, a według jego zwolenników i ewangelistów odrodził się wedle jedynej słusznej wizji Satoshiego Nakamoto.

Bitcoin Satoshi Vision (BSV) to nowo powstały łańcuch, blockchain, który wyewoluował z Bitcoin Casha (BCH). BCH z kolei to hard fork BTC, wychodzi więc na to, że BSV to hard fork hard forka bitcoin core.

Moneta przypisująca sobie miano oryginalnej wizji twórcy bitcoina, którą jakoby wyparto w trakcie rozwoju protokołu plasuje się na 9. miejscu w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. BSV goni BTC i jest blisko wydobycia 18 milionów jednostek w sieci, maksymalna ich ilość również ma wynosić 21 milionów sztuk. Obrót na giełdach kryptowalut, wg danych Coinpaprika, to blisko pół miliarda dolarów. Obecna cena zaś to 127 dolarów (blisko +40% w ostatnim miesiącu).

Z uwagi na 1. rocznicę powstania BSV entuzjaści radują się i starają przekonywać innych, co do tej jedynej słusznej wersji systemu. Craig Wright ani Calvin Ayre nie wyrazili jeszcze swojej aprobaty w tym wyjątkowym dniu. Zwolennicy jednak rozprzestrzeniają w sieci #BitcoinIndependence i #BSVYear1. Celebrujecie, czy raczej unikacie Bitcoin SV?

Tak wygląda droga, wg dokumentów BSV, z jaką się mierzy ta kryptowaluta.

Oficjalny kanał BSV, bo nie zapominajmy, że to projekt scentralizowany, opublikował przebieg minionego roku.

Co z tymi bitcoinami?

Portal społecznościowy coin.dance udostępnia statystki dotyczące przede wszystkim trzech najważniejszych bitcoinów, oto one:

bsv btc bch

Co ciekawe na blockchainie BSV, wg powyższych danych, przeprowadza się najwięcej transakcji spośród wszystkich tych sieci. W ciągu ostatnich 24 godzin blockchain BSV odnotował ponad 581 tysięcy transakcji, zaś BTC niecałe 345 tysięcy, BCH to ok. 10 razy mniej. A więc któremu z tych projektów najbliżej do „oryginalnej” wizji Satoshiego Nakamoto? Czy ktoś z Was potrafi wejść w umysł twórcy sprzed 10 lat, może Craig Wright?

Komentarze