Brytyjska instytucja rządowa oferuje nagrody za projekty związane z technologią blockchain.

Rada Badań Inżynierskich i Fizycznych (EPSRC) przeznaczy ponad 3.6 mln funtów brytyjskich na rozwój projektów opartych o technologię blockchain. Celem są badania nad możliwym użyciem technologii rozproszonych rejestrów w nowych dziedzinach życia. Wg Rady blockchain ma potencjał by zwiększyć transparentność systemów, w których zostanie zaimplementowany przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i prywatności.

EPSRC jest główną instytucją w Wielkiej Brytanii zajmującą się funduszami potrzebnymi do prowadzenia badań naukowych. Całość badań zawierać się będzie w inicjatywie: „Digital Economy Theme” (z ang. „cyfrowa ekonomia”). Jej celem jest wspieranie badań nad cyfrowymi technologiami, które mogą mieć pozytywny wpływ na codzienne życie.

Wg oświadczenia Rady finansowanych ma być siedem projektów w dziedzin takich jak źródła energii, bankowość i opieka zdrowotna. Sama pula nagród ma być odpowiednio podzielona: od 420.000£ do 617.000£. Każdy z tych projektów ma zbliżyć we współpracy uniwersytety i firmy z prywatnego sektora. Nadzorować je z kolei mają profesorowie z brytyjskich college`y.

Technologia rozproszonych rejestrów dla wielu wydaje się być synonimem Bitcoina. Jak jednak pokazują te projekty, ma ona niesamowity potencjał i to w wielu dziedzinach i usługach. Jeżeli testy wypadną pomyślnie to może mieć znaczący wpływ na ekonomie i społeczeństwo

– powiedział CEO EPSRC, prof. Philip Nelson.

Jednym z ciekawszych projektów, który otrzymał dofinansowanie 614.000£ jest ten prowadzony przez prof. Steve`a Schneidera. Ma on na celu zbadać potencjalne wykorzystanie i użycie technologii blockchain w systemach głosowań. Rada liczy, iż będzie możliwe zastosowanie rozproszonych rejestrów przy powszechnych głosowaniach. Dzięki temu wyniki byłyby znane po paru minutach, a całość byłaby wysoce przejrzysta i pozbawiona możliwości oszustw.

 

MW.

Komentarze