Brazylia wprowadzi CBDC w 2024 roku

Brazylia chce wprowadzić CBDC
2 761

CBDC zyskuje popularność dzięki globalnej adopcji blockchain

Kryptowaluty rok do roku zyskują na popularności i dzięki temu globalna adopcja stale przyśpiesza. Wedle najpopularniejszych szacunków już w perspektywie kilku lat możemy osiągnąć zawrotną liczbę jednego miliarda użytkowników, którzy będą mieć do czynienia z aktywami cyfrowymi. Problem jednak w tym, że wraz ze wspomnianym wzrostem popularności, technologia blockchain jest po mału wypaczana i w zasadzie coraz mniej zgodna z koncepcją Satoshiego Nakamoto. Oczywiście największy wkład w te działania mają poszczególnego państwa, które mają rzecz jasna przy okazji największe możliwości. Obecnie niezwykłą popularność zyskuje idea CBDC, czyli waluty banku centralnego w wersji cyfrowej. Najprościej rzecz ujmując, łatwo możemy sobie wyobrazić elektronicznego dolara bądź złotówkę, której obrót i podaż jest ściśle kontrolowany przez organy rządowe. Myślę, że po tym przydługim wstępie, rozumiesz już dlaczego ten schemat jest tak niebezpieczny.

Niektóre państwa przodują w pracach nad CBDC

Na łamach BitHub informowaliśmy już niejednokrotnie o krajach, które prowadzą intensywne prace nad własną, cyfrową walutą narodową. Są to między innymi Chiny, Australia czy Kanada. Teraz kolejne państwo poinformowało, że zamierza uruchomić program waluty banku centralnego do 2024 roku. Mowa tu konkretnie o Brazylii. Prezes tamtejszego organu finansowego, Roberto Campos Neto, ujawnił plan instytucji dotyczący uruchomienia CBDC do wspomnianego czasu. Wiadomość ta została przekazana wczoraj podczas konferencji prasowej. Neto ujawnił ponadto kilka szczegółów, takich jak plan banku co do przeprowadzenia pilotażowego programu. Co więcej, potwierdzono że program zostanie przeprowadzony we współpracy z innymi organami administracyjnymi.

Zobacz także: Bank of England chce stworzyć portfel dla CBDC

Bank centralny Brazylii przekonuje o korzyściach płynących z CBDC

Netos stwierdził na konferencji:

Myślę, że ten zdigitalizowany, płatny, zintegrowany system z inkluzją, bardzo pomoże w rozwoju i integracji ludzi w świecie finansów

źródło: watcher.guru

Na końcu dodał on: „Większa integracja, niższe koszty, pośrednictwo, konkurencja ze zmniejszonymi barierami wejścia, efektywność kontroli ryzyka, monetyzacja danych, pełna tokenizacja aktywów finansowych i kontraktów” – to wartości, które oferuje nam CBDC, „To właśnie wartości, które widzimy potencjalnie w gospodarce Brazylii”.

Sprawdź poradnik do perspektywicznego ekosystemu

Komentarze