Blockchainowy projekt JPMorgan przyciąga coraz więcej banków

Copyright: pcruciatti Editorial Credit: pcruciatti/Shutterstock.com
1 165

Interbank Information Network (IIN), inicjatywa zapoczątkowana przez JPMorganChase, przyciąga coraz więcej banków do swoich szeregów. Z ponad 75 bankami zarejestrowanymi pod koniec września br., Interbank Information Network zbliża się do ilości 100 członków projektu. Banki będące częścią IIN są zachwycone możliwościami technologii blockchain, twierdząc, iż jest najlepszym, najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na rozwiązanie utrudnień w płatnościach transgranicznych.

Jest to największa liczba banków, które przystąpiły do ​​dowolnego projektu związanego z technologią blockchain. Zaledwie kilka tygodni po tym ogłoszeniu, wkrótce staje się jasne, że absorpcja postępuje nawet szybciej niż się spodziewano. Interbank Information Network zbliża się już do 100 członków zarejestrowanych w drugim tygodniu października. Warto zaznaczyć, iż większość tych instytucji to znane banki o ugruntowanej pozycji w danym kraju. Dalsze informacje o przyspieszeniu płatności transgranicznych przekazał Sungmahn Seo z JPMorganChase.

„Ogólnie mówiąc, system płatności transgranicznych działa całkiem dobrze. Próby skonstruowania nowego sposobu przeprowadzania transakcji na blockchainie wyglądają dla nas jak rozwiązanie w poszukiwaniu problemu. Jednakże, gdy płatność transgraniczna utknie z jakiegokolwiek powodu, może to być dość bolesne. Jest to trudne i może trwać nawet kilka tygodni. Chcemy, aby rozwiązywanie zablokowanych płatności było znacznie prostsze i łatwiejsze, a dotyczy to ułatwienia dostępu właściwym stronom do rzetelnych informacji” – powiedział Sungmahn Seo, JPMorganChase

Przypomnijmy zatem, czym jest Interbank Information Network. Inicjatywa została utworzona jako pilotowy projekt już w październiku 2017 r. Miał on zaradzić opóźnieniom w płatnościach transgranicznych i zapobiec zagrożeniu ze strony nowych konkurentów niebędących bankami, tj. TransferWise, który obecnie przetwarza ponad 3 mld funtów w płatnościach miesięcznie. Kluczowym elementem tej koncepcji jest udział innych gigantów bankowości. Pierwsze dwa banki, które zarejestrowały się, to ANZ i Royal Bank of Canada. Banki testowały tę usługę przez ostatnie 11 miesięcy, a teraz oczekują na dołączenie 71 innych banków, w tym Santander i Societe General.

blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain w JPMorganChase

ResearchAndMarkets.com, portal zajmujący się analizą instytucji oraz rynków finansowych, zbadał strategie banku JPMorganChase obejmujące całe przedsiębiorstwo, aby zabezpieczyć swoją „przewagę konkurencyjną” przed innymi bankami, firmami niefinansowymi i startupami fintech. Bank podobno przeznaczył 10,8 miliarda dolarów na wydatki na technologię w samym 2018 r., z czego 5 miliardów zostanie przeznaczone na inwestycje fintech, w tym na rozwój i implementację technologii blockchain w różnych sektorach operacyjnych banku.

Po analizie operacji transakcyjnych banku, pojawia się odpowiedź, że JPMorgan obsługujący 26 milionów transakcji dziennie, może napotkać od 100 000 do 200 000 zapytań dotyczących zablokowanych płatności każdego roku. Są to oczywiście znaczne straty dla banku, gdyż wydłuża się okres potwierdzania transakcji – nawet o kilka tygodni. Projekty takie jak IIN mają za zadanie zlikwidowanie problemów z opóźnionymi płatnościami, dzięki zastosowaniu rozproszonej księgi rachunkowej. Według większości banków, blockchain to przyszłość płatności transgranicznych.

Co sądzicie o wykorzystaniu blockchainu przez banki? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze