Blockchain w transporcie diamentów. Przełom w branży jubilerskiej

1 491

Technologia blockchain coraz bardziej zaznacza swój udział w logistyce i transporcie. Spółka jubilerska „Chow Tai Fook Jewellery Group” z Hongkongu, planuje wdrożyć specjalistyczny system oparty o blockchain, który służyć będzie do monitorowania transportu diamentów i innych minerałów. Na blockchainie będą wpisywane certyfikaty autentyczności diamentów. Amerykańskie przedsiębiorstwo IBM również pracuje nad nowym systemem. Po ogłoszeniu przez firmę pracy nad systemem blockchain, akcje spółki wzrosły o 9,70%.

System został opracowany przez firmę Everledger i zabezpieczony przez platformę IBM Blockchain. Nowa usługa pokaże dokładnie, skąd pochodzą diamenty i jaka jest ich jakość. Informacje będą dostępne za pośrednictwem specjalnej aplikacji T Mark. Za pomocą cyfryzacji certyfikatów autentyczności diamentów, klienci będą mogli w przyszłości uzyskać dostęp do zapisu w blockchainie.

„Branża detaliczna podejmuje cyfrową rewolucję, która jest jednym z kluczowych czynników tej pionierskiej inicjatywy. Ta inicjatywa nie tylko ułatwia konsumentom wygodne i wydajne zarządzanie swoimi zasobami, ale jest także długoterminową i nieocenioną inwestycją, która wzbogaca wiedzę klientów o ich diamentach” – powiedział Kent Wong, dyrektor marketingowy firmy

Jak dotąd, pracownicy i zarząd firmy twierdzą, że 3000 raportów diamentowych jest gotowych do dodania na blockchainie. Rozszerzenie działalności planowane jest na 10 sklepów detalicznych i 10000 diamentów gotowych do sprzedaży i wpisania do łańcucha bloków. Współpraca pomiędzy Chow Tai Fook, Everledger i IBM jest jedną z pierwszych inicjatyw skierowanych do konsumentów, które udostępniają informacje dotyczące klasyfikacji diamentów bezpośrednio klientom. Firma uważa ten projekt za ważny przełom w branży, biorąc pod uwagę, że zapewnia bezpośrednią usługę opartą na innowacyjnej technologii blockchain.

blockchain
źródło: pexels.com

Blockchain w transporcie żeglugowym, a udział IBM

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne IBM nie próżnuje, a ich udział w rozwoju i implementacji technologii blockchain wyrasta na miarę pierwszego miejsca na świecie. IBM opatentowało mnóstwo rozwiązań w obrębie blockchainu, a dodatkowo wspiera i tworzy systemy we współpracy z wielkimi korporacjami. W sierpniu br., IBM wraz z duńską firmą A.P. Møller-Mærsk rozpoczęli pracę nad platformą blockchain „TradeLens”, wyspecjalizowaną do transportu morskiego i usług logistycznych. Mærsk jest światowym gigantem transportu kontenerowego w żegludze morskiej. Finalny produkt współpracy firm umożliwi digitalizację każdego etapu globalnego handlu, przekształcając go w narzędzie do komunikacji w czasie rzeczywistym i wizualnego udostępniania danych.

Co sądzicie o blockchainie w transporcie i logistyce? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze