Blockchain posłuży rządom do zarządzania tożsamością obywateli

Deloitte we współpracy ze startupem Attest Inc. zamierza dostarczać rządom narzędzi do zarządzania tożsamością obywateli na blockchainie. Po stronie użytkownika dane osobowe będą przechowywane na nośnikach przypominających portfele kryptowalutowe.

Deloitte, jedna z czterech największych na świecie spółek zajmujących się audytem finansowym, tworzy blockchainową ofertę adresowaną do rządów. We współpracy z chicagowskim startupem o nazwie Attest zamierza stworzyć narzędzia do zarządzania tożsamością obywateli, które będą kompatybilne ze standardami administracji publicznej i dostosowane do świadczonych przez nią usług.

Cyfrowa tożsamość gwarantowana przez rząd

– Połączenie rozbudowanej infrastruktury rządowej służącej do identyfikacji tożsamości z platformą zaprojektowaną pod kątem bezpieczeństwa, prywatności i skalowalności może przynieść gigantyczną wartość zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw z sektora prywatnego – przekonuje Cab Morris, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Attest. – Gwarantowana przez rząd cyfrowa tożsamość może obniżyć koszty i ryzyko dla przedsiębiorstw z każdej branży, a jednocześnie zapewnić obywatelom większe bezpieczeństwo, prywatność i kontrolę nad danymi osobowymi – dodaje.

Dane osobowe na portfelu kryptograficznym

Deloitte zapewnia m.in. bazę klientów, natomiast główne rozwiązania technologiczne dostarcza Attest. Jednym z nich jest urządzenie o nazwie Attest Wallet, które – jak sugeruje sama nazwa – przypomina portfel kryptowalutowy. Z tą różnicą, że zamiast „coinów” mają na nim być przechowywane zabezpieczone kryptograficznie dane osobowe właściciela, zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. „Uzupełnienie” hardware’u stanowi software o nazwie Attest Enterprise. Obejmuje on dwa interfejsy programowania aplikacji (API), które pozwalają użytkownikom na uwierzytelnianie swojej tożsamości, autoryzację stron trzecich do określonych działań i wyrażanie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Więcej władzy dla obywateli?

Deloitte od dłuższego czasu zaangażowany jest w prace nad blockchainem dla różnych sektorów biznesu. W zeszłym miesiącu spółka ogłosiła zawarcie porozumienia z konsorcjum Institutes RiskBlock Alliance, któremu ma udzielić wsparcia w ekspansji na rynku kanadyjskim, a konkretnie: w dotarciu do tamtejszej branży ubezpieczeniowej.

Z kolei spółce Attest przewodzą osoby zatrudnione wcześniej w strukturach administracyjnych stanu Illinois. Cab Morris i Jennifer O’Rourke deklarują, że za cel stawiają sobie zwiększenie wpływu obywateli na zarządzanie swoją tożsamością. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zwiększą raczej wpływu rządów na tę sferę. A takie obawy się nasuwają, biorąc pod uwagę, że oferta obu spółek adresowana jest – zgodnie z treścią komunikatu prasowego – „do klientów rządowych”.

Grafika: PublicDomainPictures/pixabay

Komentarze