Blockchain na rynku nieruchomości

1 431

Branża nieruchomości również dostrzega potencjał technologii blockchain. Holenderska spółka Max Property Group rozpoczyna pracę na swojej nowo utworzonej platformie Dominium, opartej o blockchain Ardor. Platforma ma zapewnić znacznie szerszą gamę usług rynku nieruchomości, od inwestycji w obligacje, po wysyłanie procedur Know Your Customer (KYC) oraz zarządzania ofertami nieruchomości.  Jak piszą na swojej stronie, jest to pierwszy taki system blockchain, który jest ściśle skupiony na rozwoju rynku nieruchomości. 

Dzięki innowacyjnej platformie, użytkownicy Dominium będą mogli subskrybować fundusze online, przekazywać cyfrowo procedury KYC, kupować obligacje od 1 000 euro , a także wymieniać aktywa z innymi użytkownikami Dominium. Platforma nieruchomości Dominium wykorzystuje technologię blockchain Ardor, aby zapewnić szereg usług w branży nieruchomości, od uruchomienia regulowanych i nieuregulowanych funduszy nieruchomości do zarządzania projektami, ofert nieruchomości i inteligentnych kontraktów, w wielu językach i w wielu krajach. Do tej pory żadna inna platforma blockchain nie oferowała tej kombinacji funkcji.

Max Property Group to międzynarodowy konsorcjum specjalistów nieruchomości z ponad 20-letnim doświadczeniem w inwestowaniu w nieruchomości, wynajmie i zarządzaniu funduszami. Platforma Dominium rozwijana jest przez Max Property Group. Dominium prowadzi i zarządza wieloma portfelami nieruchomości, funduszami oraz wspiera rozwój innowacji w branży nieruchomości.  Od 2012 roku firma przygląda się technologii blockchain i jak sami piszą, sami finansowali początkowy rozwój platformy Dominium – bez pomocy finansowej firm trzecich.  Jak możemy wyczytać ze strony Dominium, jest to platforma przyszłości rynku nieruchomości. Firma jest w trakcie zaprojektowania pierwszej na świecie globalnej platformy nieruchomości opartej na technologii blockchain. Dominium jest rozwijany jako narzędzie poprawy usług dla obecnych i przyszłych klientów, po zidentyfikowaniu słabości na owym rynku. Wykorzystanie technologii blockchain z pewnością poprawi wydajność i przejrzystość jednego z najbardziej ugruntowanych rynków na świecie.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain, a obligacje skarbowe

Bank Światowy zauważył potencjał w technologii blockchain do rejestrowania obligacji skarbowych. Na początku sierpnia br., Bank Światowy upoważnił Commonwealth Bank of Australia (CBA) do wyemitowania pierwszej na świecie obligacji w oparciu o łańcuch bloków, a dokładniej na blockchainie Ethereum. Po uruchomieniu systemu i wyemitowania obligacji, zostanie ona wydana i będzie zarządzana na prywatnym blokchainie Ethereum obsługiwanym przez Bank Światowy w Waszyngtonie i CBA w Sydney.

„Obligacja Kangaroo”, odnosząca się do zagranicznych obligacji emitowanych w Australii w lokalnej walucie, została nazwana obligacją, czyli akronimem oznaczającym nowy instrument dłużny. Każdego roku, Bank Światowy emituje obligacje o wartości od 50 do 60 miliardów USD na zrównoważony rozwój w gospodarkach wschodzących. Warto zaznaczyć, iż Commonwealth Bank jest największą australijską spółką na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Co sądzicie o coraz szerszym wykorzystaniu blockchainu na świecie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze