Blockchain może zmniejszyć marnowanie żywności na świecie

źródło: pexels.com
1 041

Wyrzucanie i marnowanie jedzenia, to jeden z głównych problemów dzisiejszego, cywilizowanego świata. Problem ten może rozwiązać technologia blockchain, a pomysł zaproponowała firma Goodr ze Stanów Zjednoczonych. Firma Goodr powstała w 2017 roku i pomaga restauracjom organizować przekazywanie resztek jedzenia do lokalnych organizacji charytatywnych. Przedsiębiorstwo używa blockchainu do przechowywania danych dla swoich klientów o tym, ile pożywienia restauracja traci na marnowaniu jedzenia i ile może na tym oszczędzić pieniędzy.

Jak donosi CNBC, w samych Stanach Zjednoczonych, Amerykanie marnotrawią około 60 miliardów kilogramów jedzenia rocznie, co jest liczbą wprost zatrważająca i należy z tym walczyć. Aby zminimalizować to zjawisko, firma Goodr postanowiła uruchomić własny system blockchain, który pomaga firmom i restauracjom w przekierowywaniu niepotrzebnego jedzenia dla bezdomnych, osób potrzebujących i instytucji charytatywnych.

Czym właściwie zajmuje się Goodr? Jest to zrównoważona platforma zarządzania nadwyżkami żywności, która wykorzystuje technologię (m.in. blockchain) do ograniczania marnowania żywności i zwalczania głodu na świecie. Stanowią kompleksowe rozwiązanie dla firm, które mogą i chcą zarabiać na jadalnych odpadach żywnościowych, przekazując je lokalnym organizacjom non-profit. Ich platforma zapewnia logistykę, analitykę i bezpieczeństwo dla firm, aby uzyskać odliczenia zgodnie z ustawą PATH zgodnie z Internal Revenue Services (Urząd podatkowy w USA). Firma stworzyła autorską aplikację opartą o technologię blockchain. Za jej pośrednictwem sygnalizują kiedy dostarczana jest nadwyżka żywności i kiedy jest pakowana, przygotowując ją do wysyłki dla lokalnych organizacji non-profit.

Podczas wywiadu dla CNBC, założycielka i CEO firmy powiedziała:

„Firmy z branży żywnościowej oraz restauracje mogą planować odbiory i śledzić dostawy, a także odczytywać dane na temat rodzaju marnowanej żywności – i jak ją zmniejszyć” – powiedziała Jasmine Crowe dla CNBC

Blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain firmy Goodr

Platforma obsługująca blockchain firmy Goodr zapewnia również analizę odpadów z jedzenia w czasie rzeczywistym oraz raporty oddziaływania na społeczność miejską. Ich model biznesowy ma na celu stworzenie „lepszego świata”, w którym poprzez odliczenia podatkowe z niepotrzebnego jedzenia, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z wysypisk śmieci i wykorzystania jadalnych odpadów żywnościowych, pomoże zarówno potrzebującym, jak i środowisku przyrodniczemu.

Dane zbierane przez firmę zawierają informacje o tym, które jedzenie jest najbardziej marnowane, sprawdza połączenia z lokalnymi społecznościami charytatywnymi oraz największym skupiskiem osób potrzebujących. Firma bada również wpływ marnowania żywności na środowisko.

Co sądzicie o działaniach firmy Goodr? Czy problem nadwyżki i marnowania żywności zostanie kiedykolwiek zminimalizowany? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze