Aresztowany za nauczanie o technologii blockchain i kryptowalutach

Amerykański programista, haker, mówca, został zatrzymany za rozpowszechnianie wiedzy o kryptowalutach i blockchainie w Korei Północnej. Tym samym jakoby zagroził sankcjom nałożonym na Koreę przez prezydenta i Kongres Stanów Zjednoczonych. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Obywatelstwo zobowiązuje

Jako obywatele różnych państw mamy prawa, ale również obowiązki, czy przepisy, których jesteśmy zobligowani przestrzegać. Nawet poza granicami rodzimego terytorium, czego przykładem jest aresztowanie jednego z deweloperów platformy Ethereum.

W ubiegły czwartek w Porcie Lotniczym Los Angeles aresztowano Virgila Griffith’a. Ten deweloper Ethereum zaangażował się w pomoc Korei Północnej w obejściu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Czyny, których się podjął, grożą nawet dwudziestoma laty pozbawienia wolności.

Amerykańska prokuratura na Manhattanie wydała w piątek pismo przedstawiające bieg wydarzeń, przyczyny i dowody popełnienia przestępstwa przez Griffith’a.

Otóż Griffith dopuścił się naruszenia ustawy International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), która mówi m.in. o zakazie eksportu technologii, dóbr i usług do Korei Północnej bez zgody Ministerstwa Skarbu USA. Zrobił to, udając się na konferencję Blockchain i Kryptowaluty do Pyongyangu, gdzie przeprowadził wykład “Blockchain and Peace”. Wydarzenie odbyło się w kwietniu, na które Griffith nie otrzymał wizy, więc ją kupił za 100 euro podczas misji dyplomatycznej Korei Pn.

https://twitter.com/virgilgr/status/1161217917427470337

Wiedza o technologii

Co najbardziej istotne w tej sprawie, Griffith poprzez swój wyjazd jakoby ułatwił Korei Pn. ominięcie sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Nowojorski prokurator, Geoffrey S. Berman pisze w oświadczeniu:

Griffith dostarczał bardzo ważne technicznie informacje do Korei Północnej. Znając te informacje mógł przyczynić się do pomocy Korei Północnej w praniu pieniędzy czy uniknięciu sankcji. Robiąc to, prawdopodobnie zagroził sankcjom kładącym maksymalny nacisk na niebezpieczny reżim Korei Północnej, wprowadzonym przez Kongres i prezydenta.

Virgil znany jest w sieci również jako Romanpoet i założyciel WikiScanner (program monitorowania wpływu na Wikipedię przez instytucje rządowe) oraz mówca na różnych branżowych konferencjach w zakresie hackingu. Informacje od prokuratury mówią, że Griffith był zatrudniony przez firmę – otwartoźródłowy projekt parający technologią blockchain i kryptowalutami.

36-letni mężczyzna, wedle oświadczenia, planował także ułatwić wymianę kryptowalutami pomiędzy Koreą Północną a Południową. Poza tym zachęcał obywateli US do odwiedzin Korei Pn., a sam zamierzał zrzec się obywatelstwa i zakupić nowe w innym kraju.

Niektórzy obawiają się, że incydent ten może niedługo dotknąć więcej “nauczycieli technologii”, a co wy sądzicie o aresztowaniu Griffith’a?

Komentarze