Bitomat Lightning z Australii detronizuje Salwador

Bitomat Lightning pojawił się w Australii
1 787

W Australii pojawił się pierwszy Bitomat Lightning

Coolangatta w Australii ma teraz swój pierwszy Bitomat Bitcoin z wbudowanymi funkcjami sieci Lightning. Bankomat został ustawiony w centrum handlowym The Strand we wspomnianym mieście Coolangatta. Oczekuje się, że bankomat Lightning Bitcoin zaoszczędzi znaczną ilość czasu użytkownikom dzięki możliwościom warstwy 2 popularnego łańcucha bloków. Bitomat Bitcoin Lightning umożliwiłby również zakup niewielkich ilości BTC, w najmniejszej jednostce tej kryptowaluty czyli Satoshi (Sats). Jeden Satoshi jest równy 0,00000001 BTC. Przypomnijmy, że choć Kryptobankomaty są już dość popularne i rozliczają swoje transakcje na blockchainie, to jednak wciąż posiadają pewne ograniczenia. Na przykład, kiedy opłaty górnicze w sieci Bitcoin gwałtownie wzrosły w latach 2017-2018, operatorzy musieli rzecz jasna dostosować się do transakcji grupowych.

Bitomaty wciąż nie są idealnym rozwiązaniem dla zaawansowanych inwestorów

Pomijając oczywiście kwestie wysokich prowizji, które pojawiają się przy okazji użycia tego typu maszyn, należy zauważyć szereg innych problemów, które występują przy okazji Bitomatów. Między innymi mimo że dany użytkownik może kupić Bitcoiny za pośrednictwem bankomatu, nie są one do niego wysyłane ze skutkiem natychmiastowym. Operator posiada bowiem systemy oczekujące na skorzystanie z urządzeń przez innych użytkowników sieci bankomatów, którzy dokonają podobnych transakcji. Następnie są one agregowane i wysyłane w jednej masie. Sieć Lightning może więc znacząco pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Zobacz także: MicroStrategy kupuje i sprzedaje Bitcoina – jednocześnie

Australia detronizuje Salwador pod względem liczby Bitomatów

Najnowszy Bitomat Lightning sprawił, że Australia zdetronizowała Salwador pod względem liczby tego typu maszyn. W 2023 roku państwo noszące to samo imię co jeden z kontynentów zajęło 4 miejsce w ogólnym rankingu państw posiadających Bitcoinowe bankomaty. Tym samym niewielki kraj Ameryki Łacińskiej spadł na piątą pozycję. Aktualnie w Australii znajduje się aż 219 Bitomatów. Prezydent Nayib Bukele postanowił natomiast zainstalować ponad 200 bankomatów kryptowalutowych w całym Salwadorze w ramach wysiłku tego kraju, aby Bitcoin stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym. We wrześniu 2021 roku to posunięcie podniosło niewielkie państwo do trzeciego co do wielkości centrum Bitomatów, lecz jego pozycja od tego czasu systematycznie spada.

Podobało się? Sprawdź także artykuł z cyklu głośnej afery

Komentarze