Bitkom: 1/3 dużych firm stawia blockchain na równi z internetem

986
Według przeprowadzonej przez Bitkom ankiety w Niemczech, ponad jedna trzecia tamtejszych dużych przedsiębiorstw stawia technologię blockchain na równi z internetem. Obok sztucznej inteligencji (AI) oraz internetu rzeczy (IoT) jest ona uważana za jeden z trzech obszarów rozwoju o największym współcześnie potencjale. Coraz więcej firm zaczyna uświadamiać sobie przełomowość łańcucha bloków i pragnie łączyć z nim lub opierać na nim swoją przyszłą działalność.

Bitkom, blockchain, bitcoin, Niemcy

Ankieta została przeprowadzona przez Bitkom, czyli German Federal Association for Information Technology, Telecommunications and New Media. Jest to organizacja skupiająca ponad 2600 przedsiębiorstw działających w ramach E-gospodarki. Odnosząc się do odpowiedzi udzielonych przez respondentów, 15% z nich uważa, że blockchain zmieni świat i gospodarkę „w takim samym stopniu jak internet”. Większe firmy, zatrudniające 500 lub więcej pracowników, częściej podzielały ten pogląd – 36% z nich zaznaczyło taką odpowiedź. Jednocześnie, prawie połowa ankietowanych (46%) sklasyfikowała Niemcy jako państwo będące w tyle, jeśli chodzi o adopcję technologii łańcucha bloków. 40% zaś uznało, że ich kraj plasuje się w okolicach środka tego rankingu.

Coraz większa świadomość

Bitkom przeprowadził także wiele innych ankiet wśród firm oraz niemieckiej opinii publicznej związanych z wirtualnymi walutami, blockchain’em i poglądami na ich temat. Pod koniec listopada, w jednej z nich, ok. 60% lokalnych przedsiębiorstw wyjawiło, że są niezdecydowani co do technologi łańcucha bloków. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niedostrzeganie jej praktycznego zastosowania w danych sektorach. Inne badanie Bitkom z lutego 2018 r. pokazało, że 64% Niemców była już wtedy świadoma istnienia Bitcoin’a. Liczba ta podwoiła się od roku 2016. 4% respondentów posiadała wtedy BTC, podczas gdy 19% przejawiało chęci do zakupu kryptowalut. 72% z kolei w ogóle nie interesowało się tematem cyfrowych walut. CEO Bitkom, Bernhard Rohleder, odniósł się do znaczenia blockchain’a i kryptowalut dla ekonomii.

Bitcoin i inne kryptowaluty są dobrym przykładem tego, w jaki sposób „cyfrowa era” jest w stanie zmienić świat finansów. Tu nie chodzi o pojedynczą walutę, ale o technologię blockchain, na której bazuje. Będzie miała ona wpływ na całą gospodarkę.

Komentarze