Bitelon trafia na listę ostrzeżeń publicznych KNF

źródło: pexels/pixabay

Kolejny podmiot z branży kryptowalut znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF podała wczoraj w komunikacie, iż wpisali kolejny podmiot na swoją listę ostrzeżeń – Bitelon Sp. z o.o.  Zgodnie z komunikatem KNF, spółka Bitelon prowadzi działalność za pośrednictwem serwisu internetowego Bitelon.com, który świadczy usługi brokerskie i sprzedażowe. Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Bitelon sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie rzekomo złamał art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, podaje Komisja.

Bitelon to przedsiębiorstwo kryptowalutowe, a swoje usługi świadczy w zakresie handlu kryptowalutami oraz sprzedaży detalicznejJak w przypadku wszystkich podmiotów z branży kryptowalut wpisanych na listę ostrzeżeń, KNF powołuje się na słynny art. 150 z ustawy o usługach płatniczych. „Kto prowadzi działalność w  zakresie świadczenia usług płatniczych nie będąc dostawcą, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.”

„Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.” – podaje KNF w komunikacie

Na listę ostrzeżeń publicznych trafiają podmioty, w sprawie których KNF składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oprócz nazwy podmiotu, pojawią się również informacja o przebiegu postępowania.

kryptowaluty giełda kryptowalut
źródło: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Lista ostrzeżeń KNF niszczy firmy z branży kryptowalut

Każda spółka, która zostaje wpisana na listę ostrzeżeń publicznych KNF, momentalnie zaczyna zmagać się z problemami odcięcia od rachunków bankowych. Jeśli giełdom kryptowalut odcina się możliwość transferu pieniędzy, tracą one tak naprawdę możliwość rozwoju i dalszego funkcjonowania.

Za przykład takiego procesu możemy podać polską giełdę kryptowalut Abucoins, która trafiła na omawianą listę w lutym 2018 roku. Miesiąc później giełda poinformowała o zamknięciu możliwości obrotu walutami FIAT, w tym najważniejszą z nich, podstawowa jednostkę monetarną w Polsce – PLN. Giełda miała oddziały w Dubaju i Londynie. Abucoins oferowała dużą ilość altcoinów oraz posiadała spore perspektywy na przyszłość. Poprzez działania KNF i zamknięcie rachunków bankowych giełda wycofała się z rynku, ogłaszając zakończenie działalności.

Co sądzicie o działaniach KNF ws. podmiotów z branży kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx