Bitcoiny wpływają na portfel WikiLeaks | Assange aresztowany

Brytyjska policja zatrzymała twórcę i redaktora naczelnego portalu WikiLeaks na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Julian Assange jest oskarżony o działania konspiracyjne, które miały na celu zhakowanie komputerów Departamentu Obrony. Wielu dziennikarzy twierdzi, że jest to tylko przykrywka, a prawdziwym powodem ścigania Assange są publikowane przez niego materiały kompromitujące władze. Na portalach społecznościowych rozpętała się burza, a na konto WikiLeaks spływają kolejne Bitcoiny przeznaczone na obronę jego szefa.

Assange

11 kwietnia aresztowano założyciela WikiLeaks Juliana Assange. Na podstawie umowy między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, australijskiemu dziennikarzowi grozi ekstradycja do USA. Departament Sprawiedliwości oskarża go o konspirację polegającą na wykradzeniu i publikacji tajnych materiałów rządowych. Sprawa dotyczy m. in. filmu, na którym zarejestrowano ostrzelanie cywilnego samochodu przez amerykańskich żołnierzy w Bagdadzie.

Assange od 6 lat i 10 miesięcy przebywał na terenie ambasady Ekwadoru, gdzie zdecydowano się udzielić mu azylu politycznego. O tym okresie nie wiadomo wiele – dopiero w dniu aresztowania wypowiedział się na ten temat prezydent Ekwadoru, Lenin Moreno.

Assange zobowiązał się do przestrzegania ściśle ustalonych zasad, które wykluczały prowadzenie kontrowersyjnej działalności w sieci. Moreno twierdzi, że Assange złamał ten zakaz, publikując na WikiLeaks m. in. tajne dokumenty Watykanu, co było rzekomo jednym z głównych powodów uchylenia decyzji o udzielaniu mu schronienia na terenie ambasady.

Aresztowanie Assange rozpętało burzę na portalach społecznościowych. Rozpoczęła się zbiórka na obronę prawną założyciela WikiLeaks. Wpłaty wpływają w formie FIAT, ale i w Bitcoinach. Wysokość i liczba datków gwałtownie wzrosła po opublikowaniu tweeta z prośbą o wsparcie finansowe. W ciągu 24 godzin od jego ukazania, na portfel WikiLeaks wpłynęło 314 transakcji o wartość ok. 6,7 BTC, czyli $34 000. Nie jest to duża kwota, ale po dodaniu wpłat w formie konwencjonalnej, może być sporym wsparciem.

Assange

Wiele osób nie zgadza się z aresztowaniem Assange’a. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to zamach na wolność dziennikarską – założyciel WikiLeaks idzie do więzienia za coś, za co inni dostają nagrodę Pulitzera.

Czy uważacie, że dojdzie do ekstradycji Assange’a?

Zapraszam do dyskusji!

Komentarze