Bitcoinowy banan | Sztuka, pieniądze i kryptowaluty

Znany z Twittera CryptoGraffiti wykroił prywatny klucz do adresu Bitcoin na bananie i przykleił go do ściany. Zadanie było proste – odebrać bitcoiny, zanim banan zgnije. Ten performance miał miejsce niedługo po wystawieniu dzieła, które samo w sobie było tym, co przedstawiało – bananem przyklejonym do ściany taśmą w Art Basel. Co bitcoinowy banan ma wspólnego ze sztuką i czym różni się od tego z galerii? Za chwilę się przekonacie.

Art Basel w Miami Beach to premierowe show ze sztuką w roli głównej. Wydarzenie znalazło się na ustach komentatorów z, mogłoby się wydawać, dość błahego powodu. Chodzi o performance – dzieło włoskiego artysty Maurizio Cattelana zatytułowane „Comedian”. Wizualizacja banana przyklejonego do ściany galerii została wyceniona na 120 000$. Ostatecznie „banan z Basel” został skonsumowany przez performera Davida Datunę.

bitcoinowy banan

Banan jako dzieło sztuki | Czy po zjedzeniu dzieło traci swoją wartość?

Lucien Terras, jeden z dyrektorów Galerie Perrotin powiedział, że konsumpcja nie szkodzi sztuce:

[Datuna] nie zniszczył dzieła sztuki. Banan to pomysł.

źródło: tutaj

Założyciel galerii, Emmanuel Perrotin, nazwał banana „symbolem globalnego handlu, podwójnego wejścia na rynek, a także klasycznym narzędziem humoru”. Dodał, że banan był obiektem „zarówno zachwytu, jak i krytyki”.

Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości – banan został zakupiony w lokalnym sklepie spożywczym, a dwa kolejne takie banany sprzedano za 175 000 USD!

Bitcoinowy banan

CryptoGraffiti to artysta, który tworzy wszelkiego rodzaju dzieła sztuki związane z kryptowalutami. Artysta poszedł z koncepcją dzieła sztuki opartej na egzotycznym owocu o krok dalej. Co zrobił? Wyciął w skórce banana klucz prywatny do nieujawnionej ilości bitcoinów. Przykleił go do ściany zachęcając każdego do zdobycia banana, zanim ten zgnije a bitcoiny przepadną wraz z nim.

Oczywiście nie minęło wiele czasu, zanim ktoś odebrał banana i bitcoiny.

Jaką wartość może mieć prawdziwa sztuka?

CryptoGraffiti powiedział, że w przeciwieństwie do sztuki współczesnej, bitcoinowy banan miał wartość możliwą do zweryfikowania. Oczywiste jest, że wartość można przypisywać wszystkiemu.

„Zaszycie” BTC w bananowej skórce miało dać niejako wyraz temu, że w przeciwieństwie do nierozumianych niekiedy podstaw wysokiej wyceny niektórych „dzieł sztuki”, bitcoin w bananie przedstawiał przecież realną wartość.

Powstaje zatem pytanie, na jakiej podstawie wyceniane są dzieła sztuki? Już niebawem, na łamach bithub.pl zaspokoimy Waszą ciekawość. Będziecie mogli poznać i zrozumieć zasady wyceny, jak również podstawy inwestowania w dzieła sztuki. Trzymajcie rękę na pulsie!

Komentarze