Bitcoinowe obligacje | Banki centralne interesują się kryptowalutami

źródło: pixabay.com

Banki centralne coraz bardziej zbliżają się do praktycznego wykorzystania walut cyfrowych oraz wdrożenia zastosowań technologii blockchain. Jak podaje portal AsiaTimes, banki centralne Afganistanu, Tunezji i Uzbekistanu planują wprowadzenie i wyemitowanie specjalnych obligacji kryptograficznych. Przedstawiciele Afganistanu zaproponowali ideę  tzw. „bitcoinowych obligacji” na spotkaniach zarządów grup Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), które odbyły się w Waszyngtonie w dniach 14-18 kwietnia. Afganistan czeka teraz na zatwierdzenie pomysłu przez Bank Światowy. Warto więc przypomnieć, iż w zeszłym roku, Bank Światowy upoważnił jeden z australijskich banków do wyemitowania obligacji na platformie Ethereum

Zainteresowanie kryptowalutami przez kraje wschodzące dalej odznacza się wysokim współczynnikiem. Jest to po części spowodowane innowacyjnością rynku, która może przynieść znaczne korzyści tym krajom. Światowe organizacje finansowe opisują implementację blockchainu w obszarze obligacji skarbowych i innych instrumentów dłużnych, jako pomoc dla krajów rozwijających się, jak i zmniejszania ubóstwa na świecie (poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych).

Afganistan chce kryptograficznych obligacji

Jak stwierdzili prezesi banków centralnych, państwowe „bitcoinowe obligacje” mogą pomóc w uzyskaniu niezbędnych inwestycji dla poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej. Jeśli dany kraj (w tym przypadku Afganistan) otworzy się na innowacyjne rozwiązania cyfrowe, tj. kryptowaluty, czy produkty inwestycyjne oparte o kryptografię, pomoże to przyciągnąć potencjalnych inwestorów do kraju. Przewodniczący banku centralnego Afganistanu, Khalil Sediq, powiedział podczas wydarzenia, iż całkowicie poważnie rozważają emisję takich obligacji. Sediq stwierdził, że wykorzystanie technologii blockchain może posłużyć jako instrument do pozyskania około 5,8 mld dolarów.

Sediq dodał, że bitcoiny można połączyć z krajowym wydobyciem metali, np. litem. Zauważył, że wartość zasobów mineralnych Afganistanu szacuje się na ponad 3 biliony dolarów. Dzięki temu, Afganistan może stać się jednym z największych na świecie sektorów wydobywczych litu. Metal ten odznacza się wysokim popytem ze strony branży motoryzacyjnej, szczególnie samochodów elektrycznych, tj. Tesla. Przewodniczący banku centralnego Tunezji, Marouane El Abassi, powiedział podczas wydarzenia, iż stworzyli specjalną grupę roboczą, która również poważnie pracuje i analizuje potencjalną emisję suwerennej obligacji.

kryptowaluty blockchain bitcoin
źródło: pexels/pixabay

Obligacje na blockchainie Ethereum

Bank Światowy zezwolił w zeszłym roku na utworzenie i wyemitowanie specjalnej obligacji opartej na blockchainie Ethereum. Był to pewnego rodzaju test, czy technologia blockchain jest w stanie poprawić zarządzanie produktami inwestycyjnymi. Organizacja upoważniła więc bank Commonwealth Bank of Australia (CBA) do wyemitowania pierwszej na świecie obligacji w oparciu o technologię blockchain. Bank ten utworzył obligację, która będzie zarządzana przez cały cykl życia przy użyciu rozproszonej księgi rachunkowej (DLT).

Co sądzicie o rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami przez banki centralne? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze