„Najprostszy sposób na kradzież bitcoina” wg M. Köppelmanna

Założyciel platformy Gnosis twierdzi, że jeśli Lightning Network osiągnęłaby kiedykolwiek „poważny wolumen”, byłby to „najprostszy sposób na kradzież bitcoina”. Martin Köppelmann nakreślił krok po kroku sposób na realizację podwójnego wydatkowania bez ujawniania swojej tożsamości. Oczywiście pojawiły się wątpliwości co do prawdopodobieństwa wykorzystania przedstawionej „metody”. Jak do tej pory nie zgłoszono żadnego przypadku użycia ataku, który mógłby udowodnić, że routing LN ułatwia kradzież BTC na zasadzie podwójnego wydatkowania.

„Możliwa utrata funduszy”

Alert o możliwości utraty środków z LN pojawił się w zeszłym tygodniu, gdy społeczność LN zwróciła uwagę na pewne problemy bezpieczeństwa wykryte w różnych projektach realizowanych z protokołem płatności w warstwie drugiej. Według deweloperów te problemy „mogą powodować utratę funduszy”.

Chociaż pełne szczegóły problemów nie zostaną ujawnione do 27 września, sugeruje się aktualizację węzłów LN dla wersji, których dotyczy problem – CVE-2019-12998 c-lightning <0,7.1 CVE-2019-12999 Ind <0,7 CVE-2019-13000 eclair <= 0,3. Warto nadmienić, że problem dotyczy podobno tylko tych węzłów, które nie były aktualizowane przez pewien czas. Ostatnie wersje są wolne od problemów.

Potencjał i problemy, które czekają na rozwiązanie

Lightning Network ma pomóc w skalowaniu sieci Bitcoin. Prace nad tym protokołem rozpoczęły się ponad cztery lata temu. Uruchomiono go w głównej sieci Bitcoin w marcu 2018 r., aby złagodzić sieć zatorów komunikacyjnych, oferując transakcje poza łańcuchem przy niższych opłatach.

Pojawiają się głosy, że LN musi rozwiązać problemy z routingiem, aby móc działać na optymalnym poziomie. Aktualna sytuacja zwiększa rosnącą krytykę protokołu, jakoby nie był on realnym rozwiązaniem problemu przeciążenia sieci Bitcoin. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Prace nad Lightning Network idą pełną parą. Społeczność skupiona wokół protokołu jest jedną z najlepiej zgranych i zdeterminowanych do osiągnięcia postawionych celów.

Potencjał LN jest ogromny i prawdopodobnie znacznie większy niż mówi się o tym obecnie. 1ML podaje, że LN posiada 9831 aktywnych węzłów. Szczyt dziennych transakcji w łańcuchu głównym sieci Bitcoin wynosi aktualnie 450 000. Każdy węzeł LN jest w stanie obsłużyć ich do 1000. To oznacza łączną liczbę transakcji możliwych do przeprowadzenia za pomocą Bitcoin na poziomie około 15 milionów w ciągu dnia.

Wydaje się zatem, że Lightning Network jest na dobrej drodze do dalszego rozwoju. Nie jest to jednak, jak to w przypadku technologii bywa, droga łatwa. Już w przyszłym miesiącu członkowie społeczności LN zbiorą się na The Lightning Conference w Berlinie. Będą dyskutować o bieżących problemach i starać się znaleźć optymalne rozwiązania.

Kibicujecie Lightning Network? Dajcie znać, co myślicie o przedstawione sprawie w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze