Łańcuch zaufania Lightning Network
Przez ostatnie tygodnie byliśmy świadkami szeroko rozprzestrzeniającej się gry na Twitterze, a właściwie był to łańcuszek zaufania Lightning Network. Entuzjaści kryptowalut zaczęli sobie przekazywać kolejno coraz to większe sumy w Satoshi obserwując, kto pierwszy zgarnie całą skumulowaną pulę. Łańcuch #LNTrustChain dotarł do wielu znanych osób, m.in. założyciela i CEO Twittera, Jacka Dorsey.
#LNTrustChain
19 stycznia użytkownik Twittera, niejaki Hodlonaut rozpoczął zabawę, która miała na celu przetestować zaufanie społeczności. Zasady gry są bardzo proste i dotyczą transferu środków poprzez Lightning Network (LN) w Bitcoinie. W zabawie wzięło udział ponad 150 uczestników i kilka znamienitych osobistości.
Instrukcja ów eksperymentu brzmi: Wyślę 100 000 Satoshi pierwszej osobie, której ufam, w odpowiedzi pod tym postem. Następnie ta osoba ma wysłać 110 000 Satoshi osobie, której ona ufa, potem ta kolejna osoba 120 000 Satoshi itd.
https://twitter.com/hodlonaut/status/1086703428791865345
Wszystko to przebiegało poprzez platformę tippin.me lub w formie Lightning Network Invoice. Celem było jak najdłuższe utrzymanie łańcuszka bądź dojście do granicy transakcji LN – 4,29 miliona Satoshi.
Warto dodać, że po drodze dodano hashtag uzupełniający akcję – “LNTrustChain”, którego nie było na początku.
Dokąd to doszło?
W pewnym momencie łańcuszek dotarł do bitcoinowca Matta Odella, który odważył się zaprosić do zabawy Jacka, założyciela i CEO Twittera. Jack Dorsey raczej rzadko wchodzi w interakcje ze swoją, liczącą miliony, publicznością. O dziwo, tym razem odpowiedział.
https://twitter.com/matt_odell/status/1092586717142491136
Kwota, którą uzbierano do tego momentu, wynosiła 2,86 miliona Satoshi. Matt poprosił Jacka o żądanie płatności (Invoice LN), otrzymał je, a Dorsey przejął pałeczkę. Czy w tym momencie Bitcoin wszedł do głównego nurtu?
https://twitter.com/jack/status/1092892320842706944
Zabawa trwa w najlepsze. Jack nominował Elisabeth Stark (@starkness), która także włączyła się do zabawy, przejęła pałeczkę, żeby zaraz przekazać ją dalej. Elisabeth Stark jest obserwowaną przez znaczne grono osób założycielką Lightning Labs.
Jedna z bardzo docenianych i popularnych w środowisku osób również włączyła się do #LNTrustChain. Ewangelista i propagator bitcoinowy Andreas M. Antonopoulos zażartował, że ta gra jest lepsza niż oglądanie Ligi Superbowl.
Heretical thought of the day:
Playing #LNtrustchain is better than watching the Superbowl.
Ok, I lied. Anything is better than watching the Superbowl for this geek.
— Andreas (aantonop Team) (@aantonop) February 3, 2019
Game Over
Po prawie dwóch tygodniach zabawy, w którą zaangażowało się wiele osób, i które rozpoczynają teraz nowe łańcuszki, skończyła się.
Wreszcie łańcuszek dotarł do osoby, która postanowiła zgarnąć całą skumulowaną pulę Satoshi. Niejaki Eduard postanowił nie kontynuować dalszej gry z prostego powodu, jak sam to określił – “bo mogę”. Użytkownicy próbowali mu wyperswadować tę decyzję w komentarzach, ale mimo to wszyscy są zgodni i zdziwieni, że udało się tak daleko zajść.
https://twitter.com/eduard_btc/status/1091055135550328833
Kilka dni później, Hodlonaut podzielił się przemyśleniami, co do swojego eksperymentu #LNTrustChain w tweecie. Napisał, że nie spodziewał się tak ogromnej interakcji ze strony społeczności LN, a zwłaszcza od takich osób jak Jack, Elisabeth czy Antonopoulos.
https://twitter.com/hodlonaut/status/1092899984280821761
Statystyki
Crypto Insider przeprowadził wywiad z użytkownikiem Hodlonaut, zadano mu kilka pytań i przedstawiono statystyki odnoszące się do akcji.
Hodlonauta przedstawił takie oto statystyki zabawy: 151 użytkowników przekazało środki dalej, z czego 141 unikalnych, maksymalny przedmiot transakcji wynosił 2,22 BTC. Interakcje pochodziły z 37 krajów na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Inicjator całej akcji wspomniał, że ta skromna kwota, skumulowana od wszystkich uczestników, miałaby trafić na rzecz pomocy do Bitcoin Wenezuela.
Lightning Network Polska – Bawimy się dalej!
Pierwszy łańcuszek zaufania dobiegł końca, lecz zabawa trwa, ponieważ społeczność uruchamia kolejne akcje.
Na jednej z polskich grup kryptowalutowych – Lightning Network Polska, wystartowano z identyczną inicjatywą. Nie znamy statystyk, ale pojawiło się ponad 200 komentarzy, zabawa nadal trwa, serdecznie zapraszamy.
Jak Wam się podobają tego typu zabawy? Co #LNTrustChain tak naprawdę pokazał, czy powinniśmy organizować więcej takich inicjatyw? Napiszcie w komentarzach poniżej, zapraszamy!