Bitcoin za 7700$ w Halloween | Było nawet 15 000$, ale tylko przez chwilę

Wczorajsze Halloween zadziałało na kilku giełdach na bitcoina w dość osobliwy sposób. Na giełdzie Deribit cena spadła do 7700$. Komentatorzy szukają przyczyny w przerwie technicznej na Coinbase Pro o godzinie 21:00 czasu UTC. Wtedy zaobserwowano spadek. Bitcoin za 7700$? Tak, ale tylko na chwilę. Czy za osobliwym flash crashem stały względy techniczne, czy manipulacja?

Sytuacja na giełdzie Deribit przedstawiała się następująco:

flash crash bitcoin
źródło: tutaj

Najdziwniejsza jednak sytuacja miała miejsce na BTSE, gdzie świeca zadokowała swój knot na poziomie 15 000 $, a następnie stopiła się do 6500 $.

Cena BTC na Coinbase odnotowała lukę w wysokości 50 USD na wykresie godzinowym:

btcusd-coinbase-768x218
źródło: TradingView

Stosunek short/long na Okex zdaje się ilustrować zmianę nastrojów na rynku, która nastąpiła po przerwie technicznej na Coinbase Pro:

cup-768x206
źródło: Okex

Co spowodowało flash crash?

Za opisywany, nagły spadek wartości BTC mogły być odpowiedzialne boty. Model cenowy większości giełd jest współzależny. W związku z tym wyłączenie lub nieprawidłowe działanie jednego z nich mogło spowodować pewne zamieszanie w drugim. Jednakże giełdy powinny być przygotowane na takie sytuacje.

Według Su Zhu, dyrektora generalnego Three Arrows Capital i kierownika badań w Deribit Exchange, wszelkie wątpliwości manipulacyjne można wyrzucić przez okno:

Ktokolwiek to robi, zdecydowanie nie zarabia pieniędzy

Deribit natychmiast zareagowała na zdarzenie, a także zaoferowała zwrot kosztów. Według giełdy łączna szacunkowa strata z powodu niespodziewanego ruchu ceny wyniosła około 1,3 miliona USD. Cena Bitcoin, po której obliczono powstałe szkody wyniosła 9160 USD.

Bitcoin za 7700$ | Jakie skutki przyniósł flash crash?

Nagły zwrot wydarzeń spowodował zmianę nastrojów na rynku, ponieważ załamanie miało przynieść skutki o naturze niedźwiedzia. Stawka finansowania BitMEX spadła natychmiast, a około 19,14 $ w pozycjach long zostało zlikwidowane w BitMEX (według Datamish).

skew-BitMEX-XBTUSD-Liquidations-2019-11-01T00-21_26
źródło: tutaj

Jednocześnie krótkie pozycje na Bitfinex spadły do ​​swoich rocznych minimów:

btcusd-shorts-768x345

Źródło zmienności zostało namierzone, a ofiarom zapłacono. Jednak cena bitcoina spadła, aby ponownie przetestować wsparcie. Dzienna najniższa cena Bitcoin wynosiła 9055 $.

Co ciekawe, Fear and Greed Index dla bitcoina nie odnotował znacznych zmian. Nastroje nadal pozostają pro wzrostowe.

Jaka jest Wasza opinia na temat tego, co się stało? Zapraszamy do dyskusji.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze