Bitcoin to przestarzała technologia, twierdzi dyrektor ds. strategii w Ripple Labs

źródło: pexels.com
6 496

Spór zwolenników kryptowalut oraz płatności z wykorzystaniem Ripple trwa w najlepsze. Od początku istnienia kryptowaluty Ripple, jest ona zachwalana i określana mianem najlepszego i najbardziej przyszłościowego systemu dla transakcji międzynarodowych z użyciem walut cyfrowych. Dyrektor ds. strategii Ripple, Cory Johnson, opublikował film na Twitterze odnośnie porównania sieci Ripple oraz Bitcoina. Stwierdził on, iż Ripple jest o wiele częściej wybierane do wykonywania płatności międzynarodowych, aniżeli Bitcoin. Dodał również, iż Bitcoin posiada podstawowe limity technologiczne, które stanowią ograniczenie do wdrożenia tego rozwiązania na jeszcze większą skalę. 

„Ripple nie ma możliwości miningu. Sieć XRP wykonuje 1500 transakcji na sekundę, a Ripple Labs posiada ponad 150 klientów finansowych na całym świecie. Obejmuje to duże banki i wszelkie firmy przekazujące środki pieniężne. Token jest wykorzystywany do dokonywania transakcji transgranicznych w celu obniżenia kosztów transakcyjnych. Wykonujemy to z 400 punktów bazowych do 40 lokalizacji na całym świecie. Transakcje w sieci finalizowane są od 4 dni do 2 minut” – powiedział Cory Johnson, dyrektor ds. strategii w Ripple Labs

Johnson powołuje się na ograniczeniea Bitcoina i wymienia m.in. problem niskiej przepustowości sieci oraz faktu, iż większość największych kopalni BTC znajduje się w Chinach, co zmniejsza bezpieczeństwo całej struktury BTC. Temat ten był już poruszany przez dyrektora generalnego Ripple, Brada Garlinghouse’a. Zabrał on głos podczas czerwcowej konferencji Stifel Cross Sector Insight Conference w Bostonie. CEO Ripple stwierdził, że Bitcoin jest kontrolowany przez chińskich górników BTC. Powiedział również, iż istnieją cztery kopalnie w Chinach, które kontrolują około 50% Bitcoinów. Garlinghouse dodał jeszcze, iż blockchain nie zakłóci funkcjonowania banków, a „Bitcoin nie jest panaceum na wszystkie problemy, tak jak wszyscy przypuszczali”.

Widać więc, jak negatywny stał się stosunek władz Ripple do Bitcoina. Dodatkowo, Johnson powiedział, że kluczową barierą dla Bitcoina jest przestarzała technologia, która nie pozwoli na tak wielkoskalowe transakcje jak produkty Ripple Labs.

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Ripple, a kryptowaluty

Ripple to kryptowaluta oparta na idei szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Jest on łącznikiem między bankami, korporacjami oraz giełdami w kwestii przelewów globalnych. Projekt jest realizowany od roku 2012, chociaż początki idei zaczęły się już w 2004 roku a w ostatnich latach przybyło do grupy partnerów wiele podmiotów. Głównym zadaniem jest wsparcie instytucji finansowych na całym świecie w szybkich i tanich przelewach środków pieniężnych na rynku międzynarodowym. Należy również zaznaczyć, iż kryptowaluta nie jest możliwa do kopania, a większość tokenów (70%) należy do Ripple labs. Posiada protokół rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) oraz charakter rozproszony, a nie zdecentralizowany.

Wielu analityków argumentuje, że XRP znacznie różni się od definicji kryptowaluty, a zamiast niej przypomina platformę FinTech, łączącą najlepsze elementy pieniądza fiducjarnego i waluty cyfrowej.

Co sądzicie o Ripple? Czy XRP jest lepszym środkiem płatniczym niż Bitcoin? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze