Bitcoin spada poniżej 6000$. Co się dzieje?

13 160

Dzisiejsze ruchy na rynku Bitcoina nie pocieszają inwestorów. Bitcoin odnotowuje znaczące spadki, które rozpoczęły się o godzinie 10 czasu polskiego. O godzinie 9:50, cena BTC wynosiła 6350$, a aktualnie (podczas pisania artykułu) wykres ukazuje cenę 5850 dolarów. Nie jest od końca jasne, dlaczego cena Bitcoina spadła w tak szybkim tempie. Jednym z powodów mógł być fakt, iż giełda kryptowalut Binance ponownie zmaga się z poważnymi problemami technicznymi, które mogły wpłynąć na zachowanie inwestorów. Wpływ na cenę mógł mieć również komunikat CBOE, iż wygasły kontrakty terminowe na BTC. 

Giełda kryptowalut Binance jest jedną z największych giełd kryptowalut pod względem dziennego obrotu, jak i ilości użytkowników. Problemy techniczne giełdy, tj. problemy z logowaniem czy zamawianiem transakcji, mogą inicjować znaczące zmiany na całym rynku kryptowalut. Głównym powodem jest obawa inwestorów, wszczęcie paniki, ale także wyjście z rynku „grubych ryb”, które operują ogromnym kapitałem. Poniżej zamieszczamy oświadczenie Binance, w którym poinformowali o problemach technicznych.

„Wasze zamówienie kupna lub sprzedaży są umieszczane w poczekalni, więc nie klikajcie ponownego zamawania transakcji, aby uniknąć dublowania zamówień. Jesteśmy świadomi problemów z logowaniem i zamawianiem za pośrednictwem naszej strony internetowej, a zespół ciężko pracuje, aby rozwiązać problem tak szybko, jak to jest możliwe. Problem powinien zostać niedługo rozwiązany, a wszystko powinno niedługo wrócić do normalności. Prosimy w żadnym wypadku nie podawać nikomu numeru konta i hasła, dziękujemy za wsparcie.” – oświadczył zespół Binance

CBOE i wygaśnięcie kontraktów futures na BTC

Główne giełdy kontraktów futures, w tym te prowadzone przez Cboe Global Markets, oferują już kontrakty terminowe na kryptowalucie Bitcoin. Kontrakty futures odgrywają znaczącą rolę dla całego rynku. CBOE w swoim oświadczeniu zakomunikowało, iż zaktualizowali niższy limit cenowy do 20%, a kontrakty futures wygasły.

„CFE zaktualizowało niższy limit cenowy do 20% w następnych sesjach wygaśnięcia Bitcoin Cboe (XBT) zgodnie z zasadą CFE1302 (i) (i) (C):” – napisali w komunikacie na swojej stronie

Poniżej zamieszczamy aktualny wykres BTC/USD, za pośrednictwem portalu coinpaprika. Wraz ze spadkiem Bitcoina, reszta kryptowalut również odnotowuje delikatne spadki.

Bitcoin
źródło: https://coinpaprika.com/

Bitcoin Cash powodem spadków?

Przed nami oczekiwane rozwidlenie sieci Bitcoin Cash, które ma nastąpić 15 listopada 2018 roku. Wydarzenie to budzi wiele kontrowersji, a sam temat w całości pochłonął najważniejsze osoby zajmujące się projektem Bitcoin Cash. Wraz z nadchodzącym hard forkiem, powstał nowy mining pool o nazwie SharkPool, który został utworzony, aby wydobywać puste bloki wszystkich kryptowalut, oprócz Bitcoin Cash. Jak sami napisali na swoim profilu na twitterze 6 listopada br, wszyscy górnicy z SharkPool będą wydobywać wyłącznie puste bloki altcoinów i sprzedawać zyski dla Bitcoina (BCH). Skrót BCH wstawili celowo, gdyż wierzą, że Bitcoin Cash stanowi jedyną prawowitą kryptowalutę.

Ponadto, utworzyli także ankietę, w której spytali, która kryptowaluta powinna brać brana pod uwagę jako pierwsza. Litecoin „wygrał” ankietę, lecz podejrzewamy, iż SharkPool mógł skłonić swoje działania ku BTC.

https://twitter.com/SharkPoolCash/status/1060306900791820293

O wszystkich kolejnych informacjach będziemy komunikować na bieżąco w tym artykule. Co według Was mogło spowodować tak nagły spadek ceny Bitcoina? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze