Bitcoin spada poniżej 4000$, a Bitcoin Cash SV odnotowuje 10% wzrost

4 552

Ostatnie kilka tygodni są niczym zgroza dla wszystkich inwestorów i trade’rów kryptowaluty Bitcoin. Cena BTC spadła poniżej 4000$, odnotowując aż 32% spadek w tygodniowym interwale czasowym. Wartość cenowa BTC powróciła do poziomu z września ubiegłego roku. Kapitalizacja wynosi 66 miliardów dolarów, a dominacja BTC względem całego rynku kryptowalut wynosi 54,4%. Warto przy tym zaznaczyć, iż efekt hard forka sieci BCH – Bitcoin Cash SV, odnotowuje znaczne wzrosty ceny. 

Wielu trade’rów liczyło, iż końcówka 2018 roku przyniesie znaczne wzrosty na rynku kryptowalut, tak jak to miało miejsce w roku ubiegłym, kiedy BTC osiągnęło swoje All Time High (ATH) – 20089$. Poprzez wiadomości o wzrastającej implementacji technologii blockchain oraz utworzeniu m.in. platformy Bakkt (dla kontraktów futures na BTC), duża część osób inwestujących twierdziła, iż do rynku wpłynie znaczna ilość kapitału z firm instytucjonalnych – jeszcze przed końcem 2018 roku. Jednakże, listopad przyniósł szereg niefortunnych zdarzeń dla całej społeczności kryptowalut. Od momentu osiągnięcia szczytu w grudniu zeszłego roku, BTC stopniowo tracił na wartości. Jednak w tym tygodniu sytuacja znacznie się pogorszyła, biorąc pod uwagę, że w poprzednich tygodniach cena wynosiła  jeszcze 6500$.

Poniżej zamieszczamy wykres ceny BTC, w tygodniowym interwale czasowym. W ciągu tego tygodnia, BTC odnotowało spadek rzędu 32% i jest to jeden z najgorszych momentów fluktuacji cenowej w historii kryptowaluty. Nagły spadek rozpoczął się 14 listopada br., kiedy za BTC mogliśmy zapłacić 6400 dolarów. Minęło zaledwie 10 dni, a wartość Bitcoina względem dolara, spadła o około 30%.

Bitcoin
źródło: https://coinpaprika.com/coin/btc-bitcoin/

Zaledwie 10 dni temu, tj. 15 listopada br., agencja prasowa CNBC określiła spadkową pozycję na rynkach kryptowalut jako „Crypto Meltdown”. Brian Kelly, który jest założycielem i prezesem Crypto Investment BKCM, obwiniał nerwowość na rynku poprzez wojnę w sferze BCH. Spór ten toczył się w przestrzeni Bitcoin Cash, Bitcoin ABC i Bitcoin SV, aby uzyskać tytuł prawdziwej kryptowaluty BitcoinCash. Inni obwiniali spadek ceny Bitcoina za obniżenie opłacalności wydobywania BTC. Warto zaznaczyć, iż mining pool należący do Rogera Vera, w pełni skupił się na wydobywaniu BCH, niwelując znaczenie Bitcoina.  Sama grupa podzieliła się na BitcoinCash i BitcoinCash Satoshi Vision (BCHSV) w dniu 15 listopada, a od tamtej pory prowadzi wojnę, wyrzucając na rynek duże ilości Bitcoinów. Niektórzy twierdzą jednak, że kryzys Bitcoina można obwiniać o działania amerykańskiego nadzorcy finansowego, zaostrzającego regulacje w sferze kryptowalut i odstraszając potencjalnych inwestorów, szczególnie firmy instytucjonalne, bądź Wall Street.

Bitcoin Cash SV odnotowuje wzrosty

Równolegle ze spadkami ceny większości kryptowalut, Bitcoin Cash SV wzrasta o ponad 13% w ciągu 24 godzin. Aktualnie, jeden token BCHSV wynosi 73,40$, z godzinnym wzrostem o ponad 9%.

Bitcoin
źródło: https://coinpaprika.com/coin/bchsv-bitcoin-cash-sv-iou/

Podczas gdy BitcoinABC było wspierane przez mining poole, takie jak Bitcoin.com i Bitmain, strona BCHSV była wspierana przez samozwańego Satoshi Nakamoto Craiga Wrighta i mining pool CoinGeek. Krótko przed hard forkiem, zagrozili, że zaatakują łańcuch BCH z jego ogromnym hashrate. Jego celem było wydobywanie pustych bloków, aby następnie przerywać transakcje w sieci. W ten sposób można utworzyć znaczące zaległości transakcji i potencjalnie zmusić użytkowników do porzucenia kryptowaluty.

Komentarze