Bitcoin: SEC ogłosi decyzję dot. utworzenia ETF do 27 lutego 2019 roku

źródło: pixabay.com
2 893

Bitcoin oraz reszta kryptowalut odnotowuje znaczące spadki, które były skutkiem opublikowanego ogłoszenia przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Komisja wydała w czwartek oświadczenie, w którym zakomunikowano, iż decyzja dot. zalegalizowania funduszów Exchange traded-fund (ETF) na kryptowalucie Bitcoin – zostaje ponownie przesunięta. Tym razem, ostateczny termin podany przez SEC został określony na 27 lutego 2019 roku. 

Działania SEC odgrywają niezwykle ważną rolę w stosunku zachowania inwestorów, szczególnie tych o wysokokapitałowych portfelach inwestycyjnych. Tym razem było podobnie. Kolejne przeciągniecie decyzji odbiło się na całym rynku kryptowalut, gdzie większość kryptowalut odnotowała mocne spadki, rzędu 10-20% w ciągu 24 godzin.  Decyzja SEC dotyczy akceptacji, bądź odrzucenia wniosków SolidX Partners Inc. i Van Eck Associates Corp., które dotyczyły uruchomienia funduszów ETF na Bitcoinie. Po serii odroczeń decyzji, instytucja miała ją podjąć w grudniu br.

„Komisja uznaje za stosowne wyznaczenie dłuższego okresu na wydanie decyzji o zatwierdzeniu lub odrzuceniu proponowanej zmiany zasad, aby mieć wystarczająco dużo czasu na rozważenie tej decyzji.” – stwierdziła Komisja

Bitcoin
źródło: https://www.marketwatch.com/story/sec-says-its-edgar-filing-system-was-hacked-in-2016-2017-09-20

Decyzja dot. ETF, a Bitcoin

Oczywiście istnieją wewnętrzne powody, dlaczego decyzja jest ciągle przesuwana. Jednakże, oficjalny powód, jaki podała Komisja – dotyczył obaw o manipulowanie rynkiem kryptowalut. Jak twierdzi Komisja, obawiają się, że Bitcoin stanowi zbyt mały rynek inwestycyjny, przez co jest podatny na manipulacje cenowe. Jednak wiele osób w przestrzeni kryptograficznej widzi ten fakt z optymistycznym nastawieniem, gdyż decyzja nie została finalnie podjęta, a SEC po prostu prosi o „dłuższy okres, w którym można zatwierdzić proponowaną zmianę reguły, odrzucić propozycję zmiany ogólnych regulacji, bądź zaakceptować powyższe fundusze”. Możliwe jest, iż SEC czeka na ustabilizowanie się ceny kryptowaluty, gdyż ostatnie tygodnie mogły tylko potwierdzić spekulacyjną rolę Bitcoina (spadek z 6500$ do poziomu 4000$).

Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie funduszy ETF przez SEC. Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski ETF zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić może do prostej konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie. Fundusze te posiadają ogromny potencjał inwestycyjny, głównie z racji, iż zachęcą firmy instytucjonalne do dużych inwestycji w te fundusze. Jednakże, działania te nie posiadają samych superlatyw, a nawet kilka znaczących problemów, które mogą uśpić idealistów wizji Bitcoina – zdecentralizowanego środka płatniczego, niezależnego od żadnej instytucji finansowej, czy rządu. Zainicjowanie funduszy ETF na Bitcoinie może zmienić aktualny stan kryptowaluty, a scenariusze o ponownym złapaniu ATH z grudnia 2017 roku mogą się nie spełnić, kiedy BTC trafi w ręce znaczących firm instytucjonalnych.

Co sądzicie o funduszach ETF na kryptowalucie Bitcoin? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze