Bitcoin przebija dno

Bitcoin przebił się dziś poniżej szczytu z 2017 roku, które wielu inwestorów dotychczas uważało za potencjalne dno spadków i notowany jest poniżej 20 000 USD. Król kryptowalut pociągnął za sobą drugą największą kryptowalutę Ethereum, której cena osunęła się poniżej 1000 USD. Spadek poniżej poprzedniego rekordu cenowego miał dla Bitcoina miejsce pierwszy raz w historii.

Wciąż jednak dalsze reakcje ceny Bitcoina do początku przyszłego tygodnia stoją pod znakiem zapytania. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na trzech dalszych możliwych scenariuszach dla Bitcoina i spróbujemy oszacować ich prawdopodobieństwo. Spadki kryptowalut jak i stojące za nimi tło będą bardzo szeroko komentowane w światowej prasie finansowej.

Przyczyny spadków

Choć inwestorzy w ciągu ostatnich miesięcy są wręcz atakowani informacjami o recesji i decyzjach banków centralnych podkreślimy raz jeszcze jakie zdarzenia makroekonomiczne i dane gospodarcze poprzedziły dzisiejszy spadek Bitcoina:

Sytuacja makro

 • Wojna w Ukrainie
 • Kryzys polityczny na linii Waszyngton – Pekin
 • Kryzys surowcowy i energetyczny
 • Bijąca 31 letni rekord inflacja w USA (8,6%)
 • Radykalna polityki monetarnej banków centralnych (m.in. FED, ECB)
 • Rekordowe od blisko 30 lat podwyżki stóp procentowych przez FED
 • Indeks konsumentów wg. Uniwersytety Michigan na historycznych minimach
 • Najsłabszy I kwartał na amerykańskich indeksów od 1939 roku
 • Technologiczny NASDAQ pond 35% poniżej historycznych szczytów
 • Potężne wyprzedaże S&P500, Dow Jones i europejskich indeksów
 • Kryzys gospodarczy w Chinach
 • Fatalna połowa roku dla rynków finansowych
 • Powracający temat recesji gospodarczej i ostrzeżenia przed globalnym spowolnieniem ze strony największych banków inwestycyjnych i instytucji jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy
 • Bankructwo Luny i powiązanego z nią stablecoina UST oraz problemy platformy Celsius i
 • Rosnące kontrwersje wokół stablecoinów i sektora zdecentralizowanych finansów

Dane z tygodnia

 • Podwyżka stóp o 75 pb przez FED (wobec 50 pb deklarowanych)
 • Zobowiązanie Rezerwy Federalnej do zdławienia inflacji (przemówienie Powella)
 • Spowolnienie produkcji przemysłowej USA (0,2% vs 0,4% oczekiwań)
 • Spadek budowy nowych domów i wniosków o pozwolenia na budowę
 • Wzrost bezrobocia w USA
 • Fatalny odczyt indeksu produkcyjnej aktywności Philadelphia Fed
 • Potężny spadek cen ropy w obawach przed spowolnieniem gospodarczym
 • Utrzymujący się, fatalny sentyment wokół spółek technologicznych

Postanowiliśmy nie zamieszczać wykresów i skoncentrować się na istotniejszych w kontekście obecnej sytuacji rynku danych ekonomicznych, które wpływają na deycjze inwestorów, konsekwencją czego również notowania kryptowalut. Nasza spekulacyjna analiza potencjalnie ma na celu przewidzenie przyszłego zachowania ceny Bitcoina do końca bieżącego roku. Spróbowaliśmy oszacować prawdopodobieństwo każdego z dalszych 3 scenariuszy biorąc pod uwagę: reakcje ceny Bitcoina w przeszłości, psychologię, niesprzyjające ryzykownym aktywom otoczenie makroekonomiczne. Poniższa krótka analiza dotyczy sytuacji ceny Bitcoina pod koniec 2022 roku:

Głębsze spadki poniżej 20 000 USD – 50% szans

Bitcoin z powodzeniem wciąż może tracić, a lewarujące ekspozycję na ‘króla kryptowalut’ spółki z branży kryptowalut jak Microstrategy stoją w obliczu dużego problemu. Obecne otoczenie makro nie sprzyja kryptowalutom, choć prawdopodobnie zdążyło już wykreować ‘okazję inwestycyjną’. Na korzyść dalszych spadków może przemawiać dotychczas utrzymująca się cykliczność wzrostów Bitcoina, związana z halvingami. Podobnie przeszłe reakcje cenowe pokazują, że wejście poniżej 19 500 USD może spowodować spadek nawet w okolice 13 000 USD gdzie z punktu widzenia analizy technicznej znajdują się pierwsze istotne wsparcia.

Widmo krążącej nad rynkami recesji recesji skutecznie ogranicza apetyt zakupowy oraz skłonność do ryzyka zarówno wśród instytucji jak i społeczeństwa. Dodatkowo budżet milionów gospodarstw domowych cierpi z uwagi na rosnące raty kredytów. Potencjalnie kwartał publikacji słabszych wyników finansowych spółek wciąż może wywołać efekt paniki na światowych rynkach i pociągnąć w dół rynek kryptowalut.
Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna, której szef J.Powell zadeklarował ostrą walkę z inflacją może nie cofnąć się przed kolejnymi podwyżkami o 75pb w obliczu danych o wciąż rosnącej inflacji. Europejski Bank Centralny z kolei znajduje się dopiero na początku potencjalnie ‘jastrzębiej drogi’. To wszystko może tworzyć efekt synergii osłabiający rynek kryptowalut.

Trend boczny w przedziale między 18 000 USD a 22 000 USD – 20% szans

Choć trend boczny może brzmieć abstrakcyjnie w kontekście tak dynamicznej sytuacji na rynkach finansowych jednak jest prawdopodobny. Podobnie jak na korzyść spadków tak również na korzyść trendu bocznego może przemawiać cykliczność rynku crypto.

Inwestorzy mogą nie być zdecydowani w jakich przedziałach cenowych powinien poruszać się Bitcoin, w najbliższych tygodniach możemy być świadkami prawdziwej walki byków z niedźwiedziami w efekcie której Bitcoin może poruszać się w kanale cenowym między 18 000 USD a 20 000 USD dopóki nie wykona bardziej zdecydowanego, spowodowanego konkretnym wydarzeniem ruchu.

Odreagowanie powyżej tygodniowej MA 200 przy 22 000 USD – 30% szans

Za odreagowaniem w nadchodzącej połowie roku przemawia m.in. rekordowo niski odczyt Fear and Greed Index, który sięgnął poziomów z pandemii koronawirusa oraz spadek poniżej tygodniowej 200 sesyjnej średniej, który zdarzył się czwarty raz w historii Bitcoina. To właśnie od tej średniej Bitcoin do tej pory zawsze dynamicznie odbijał (2018) lub stosunkowo szybko wracał powyżej niej (2013, 2020). Możemy śmiało powiedzieć, że obecna sytuacja nosi znamiona panicznej wyprzedaży, które w przeszłości bywały okazjami do akumulacji Bitcoina choć ruchy rynku nie są już tak gwałtowne z uwagi na relatywnie większą kapitalizację.

Podobnie fatalny początek i pierwsza połowa roku może zwiastować odreagowanie wyprzedanego rynku akcji, który po tak słabych pierwszych dwóch kwartałach odbijał zawsze z wyjątkiem Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Biorąc pod uwagę utrzymującą się korelację Bitcoina z indeksem NASDAQ w ostatnim czasie możemy spodziewać się, że powrót sentymentu do nowych technologii może przyczynić się do odreagowania.

Amerykańska Rezerwa Federalna wciąż może zdjąć pedał z gazu i zmienić politykę monetarną na bardziej gołębią w obliczy wypływających coraz słabszych danych gospodarczych. Recesja w połączeniu z agresywnie zaostrzającym politykę monetarną bankiem centralnym mogłaby wywołać nie lada zawirowania dla rynków jak i realnej gospodarki. Zmiana narracji przez FED mimo zapewnień o walce z inflacją wciąż jest na stole i potencjalnie mogłaby pomóc indeksom i kryptowalutom w odbiciu.

Branża kryptowalut zmaga się z wewnetrznymi problemami. Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx