Bitcoin po 300 dolarów! Co się dzieje?

30 357

30 października 2018 będzie pamiętnym dniem dla wszystkich miłośników kryptowalut. Dzień, w którym cena Bitcoina osiągnęła 300 dolarów to nie sen, to nie bajka czy koszmar. To stało się naprawdę! Sprawdźcie sami: https://coinpaprika.com/?tab=hwn

Dostaliście już zawału serca? To teraz wrzućcie na luz i doczytajcie, o co tak naprawdę chodzi. Bitcoin i jego 95% spadek w ciągu jednej doby to niewiarygodny, aczkolwiek możliwy scenariusz. Wspomniana sytuacja ma miejsce na polskiej platformie coinpaprika.com. Choć dla wielu z Was informacja o takich spadkach mogła spowodować palpitacje serca, to jednak prosimy o wyrozumiałość. To tylko mały żarcik coinpapriki i naszej strony z okazji Halloween. Buu!

Powiedzenia

Artykuł nie jest tylko żartem i clickbaitem. Dzisiaj faktycznie omówimy wpływ Halloween na rynek. Słyszeliście wcześniej powiedzenie „Sell In May And Go Away”? Jest to znane wśród inwestorów stwierdzenie, a żeby się wyprzedać w maju i wyjechać na wakacje. Pozwoli nam to uniknąć sezonowego spadku na rynku, ale dziś nie o tym tylko o efekcie Halloween.

Efekt Halloween

Pewnie jak już się domyślacie, jest to kompletne przeciwieństwo „Sell in May”. Halloweenowa strategia to inwestycyja oparta na teorii, że rynek między 31 października (Halloween) i 1 maja budzi się, a my możemy spodziewać się zazielenionych kursów.

Strategia Halloween opiera się na anomalii giełdowej, która pochodzi z co najmniej 1930 roku. Wiele osób uważa, że koncepcja rezygnacji z rynku w maju każdego roku ma swoje źródło z Wielkiej Brytanii, gdzie klasa uprzywilejowana opuszczała Londyn i udawała się do swoich wiejskich posiadłości na lato, w dużej mierze ignorując portfele inwestycyjne. Współcześnie handlowcy, maklerzy, analitycy kapitałowi i inni w społeczności inwestycyjnej często opuszczają swoje centra finansowe w metropoliach właśnie latem, co może mieć wpływ na płynność rynkową.

Czy to działa?

Poniższy wykres przedstawia efekt Halloween dla akcji amerykańskich w porównywalnych okresach 1970-2017 i 1991-2017. Wskazuje, że zwrot w indeksie Standard & Poor’s 500 Index (S & P 500) jest znacznie wyższy od listopada do kwietnia, niż od maja do października.

Wielu obserwatorów rynku uważa, że letnie wakacje profesjonalistów z branży inwestycyjnej mają wpływ na rozwój rynku, a awersja inwestorów do ryzyka w miesiącach letnich jest przynajmniej prawdopodobna. Należy jednak pamiętać, że powiedzenie „sprzedaj w maju i odejdź” jest używane głównie przez weteranów rynku, którzy używają tego wskaźnika sprzedając w maju, a następnie siedząc na linii bocznej przez sześć miesięcy, albo przenosząc swoje pozycje na obligacje lub trzymając je w gotówce. Różnica polega na tym, że są to profesjonalni handlowcy, a nie inwestorzy. Większość inwestorów indywidualnych nie jest przygotowana na wdrożenie strategii czasowej. W rzeczywistości zwroty mogą być wysokie (lub niskie) o każdej porze roku. Ogólne podejście do czasu opiera się bardziej na szczęściu niż cokolwiek innego. To czy będziesz wyznawał zasadę rynku podzielonego na sześć miesięcy, to tylko i wyłączenie twoja decyzja.

Rynek kryptowalut

1 maja czy Halloween to odnośniki czasowe do rynku, który istnieje już od wielu lat. Czy ma to przełożenie na młodziutki rynek kryptowalut? Jakie jest Wasze zdanie, czy stosujecie takie zmiany czasowe? Wiele osób zawsze czeka na okres po wakacyjny, świąteczny z nadzieją na odbicie rynku, uważacie to za słuszne oczekiwania, a może tylko są to złudne nadzieję, a rynek rządzi się innymi prawami. Co o tym wszystkim myślicie?

Komentarze