Czy Bitcoin będzie kiedyś wart 1 000 000$? | 62% polskich respondentów odpowiedziało, że TAK

Macie już dość wspominania o tym, ile to Bitcoin będzie wart za X lat? My również, choć nie możemy się powstrzymać od przedstawienia Wam opinii całkiem sporej grupy osób na ten temat.

Na największej grupie kryptowalutowej i bitcoinowej w Polsce na Facebooku (Bitcoin Polska) – ostatnimi czasy przeprowadzono ankietę dotyczącą przyszłej wyceny cyfrowego złota. Łukasz W., jeden z głównych narratorów grupy postawił pytanie: “Czy wierzysz że bitcoin może być kiedyś warty 1 000 000$ ? Nie ważne czy za 5, 10, 20 czy 30 lat”. Ankietowani mogli wybrać jedynie pomiędzy TAK lub NIE. Co wybrali?

Do grupy dołączyło już ponad 32 tysiące użytkowników, z czego jedynie 400 osób wzięło udział w niniejszej ankiecie. Wydawałoby się, że to niewiele, choć pragnę przypomnieć, że ogrom raportów, czy nawet badań naukowych z różnych dziedzin zwykle nie opiewa w grupę większą niż kilkaset osób. A więc 400 osób, może i największych zapaleńców kryptowalutowych w Polsce, pozwoli nam zobrazować opinię kryptowalutowej, krajowej społeczności bitcoina co do jego przyszłej wyceny. 

Ankieta nadal trwa. Na czas pisania tego artykułu wzięło w niej udział dokładnie 407 osób. W przybliżeniu więc, 62,5% respondentów odpowiedziało, że TAK – ich zdaniem bitcoin osiągnie kiedyś kurs na poziomie miliona dolarów. 37,5% z kolei nie dowierza

Milion dolarów za jednego bitcoina

Bardziej szczegółowo opisane predykcje, co do przyszłej ceny cyfrowego złota znajdziecie w naszych poprzednich materiałach. W tym 100 milionów dolarów, 10, 18, 100 tysięcy – do wyboru, do koloru. 

Nas jednak interesuje publiczna opinia i ów magiczny “milion dolców”. 

W odpowiedziach do ankiety, udzielono przeróżnych sformułowań i powodów, dla których bitcoin mógłby w przyszłości kosztować 1 000 000 dolarów. Co ciekawsze: “w niektórych walutach [bitcoin] jest już wart 1 mln, 1 mld”, inni twierdzą, że to tylko formalność. Skoro osiągnięcie przez cyfrowe złoto wyceny na poziomie 1 000 dolarów było nie pomyślenia w czasach, kiedy to był wart zaledwie kilka groszy. Jeszcze inni mówią o coraz to postępującej deflacji (halving). 

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jednak wydaje się to, że bitcoin nie będzie wart miliona dolarów, a milion dolarów będzie warte 1 BTC. Oznacza to, że siła nabywcza dolara amerykańskiego spadnie przez postępującą inflację. Spójrzcie tylko na siłę nabywczą 100 dolarów na przestrzeni ponad 100 lat:


Purchasing Power of the U.S. Dollar 1913 to 2013

From Visually.

Jesteście w stanie uwierzyć, że bitcoin osiągnie wycenę na poziomie miliona dolarów, czy NIE? 
Komentarze