Bitcoin odporny na awarię Akamai

Awaria, która wystąpiła u jednego z najważniejszych dostawców hostingowych na całym świecie, czyli amerykańskiej firmy Akamai Technologies, nie wpłynęła na sieć BTC. Tego samego nie można niestety powiedzieć o takich gigantach jak PlayStation, Valve czy British Airways.

Problemy Akamai odczuło również wielu innych klientów firmy. Według dotychczasowych ustaleń awaria dosięgła ponad 30 000 stron internetowych, które przestały działać. Skala problemu jest więc bardzo duża, zwłaszcza że jest to już druga tego typu sytuacja w ciągu kilku tygodni.

Co to jest Akamai?

Akamai Technologies ma kluczowe znaczenie dla całej sieci, ponieważ według niektórych analiz odpowiada nawet za 30% całego ruchu w internecie. Firma została założona w 1998 roku. Z jej usług korzystają największe przedsiębiorstwa i usługi online. Wśród nich są między innymi Apple, Microsoft, Steam, Airbnb, HP, NASA, MTV i Yahoo!.

Dodatkowo Akamai świadczy usługi systemu nazw domen (DNS). To właśnie z nimi związana jest dzisiejsza awaria. Jak poinformowała firma, jesteśmy świadomi pojawiającego się problemu z usługą Edge DNS. Aktywnie badamy ten problem:

“We are aware of an emerging issue with the Edge DNS service. We are actively investigating the issue”.

Dzięki technologi Edge dane mogą być przesyłane z większą prędkością. Jednocześnie jest to już druga awaria, która w ostatnim czasie dotknęła klientów firmy.

Na razie firma Akamai wdrożyła poprawkę i poinformowała, że według dotychczasowych obserwacji wszystko działa prawidłowo:

„We have implemented a fix for this issue, and based on current observations, the service is resuming normal operations”.

Awaria popularnych stron internetowych

Ponad 30 tysięcy popularnych stron internetowych było niedostępnych w wyniku awarii. Oprócz wspomnianych PlayStation, Valve oraz British Airways, przestały działać również takie serwisy jak TikTok, Epic Games Store, Delta Airlines, Cloudflare i EA.

Bitcoin odporny na problemy z siecią

Dzięki temu, że najpopularniejsza kryptowaluta korzysta z technologii peer-to-peer, sieć w żaden sposób nie ucierpiała na awarii Akamai. Tym samym można uznać, że BTC jest odporny na problemy, przez które tradycyjne banki przestają działać.

Komentarze