Bitcoin – nowy rekord w sieci Lightning Network. Stellar też działa?

2 171

Powstająca w sieci Bitcoin implementacja sieci Lightning Network (LN) osiągnęła nowy rekord, po raz pierwszy przekraczając liczbę 4000 węzłów.

Krótko i zwięźle, czyli uproszczona idea sieci Bitcoin Lightning Network

Nie musimy rejestrować każdej transakcji na blockchainie. Zamiast tego, Lightning Network dodaje kolejną warstwę do blockchaina Bitcoina i umożliwia użytkownikom tworzenie kanałów płatności między dowolnymi dwiema stronami na tej dodatkowej warstwie. Kanały te mogą istnieć tak długo, jak to konieczne, a ponieważ są skonfigurowane między dwiema osobami, transakcje są niemal natychmiastowe, a opłaty będą wyjątkowo niskie lub nawet nieistniejące.

Kolejny kamień milowy LN

Platforma 1ML potwierdza aktualne działania i osiągnięcia w sieci Lightning Network. Aktualnie LN może poszczycić się nowym, rekordowym wynikiem. 15 listopada 2018 roku w sieci znajduję się 4026 węzłów, z których 2914 jest publicznych. (Prawdopodobnie istnieje więcej ukrytych węzłów).

Sieć mainnet ma przepustowość 134,35 BTC (760,71 dolarów). Najbardziej pojemny Node (węzeł) „LND-01.LNStart.com„ osiągnął 19.58652233 BTC, czyli 110,922.98 dolarów.

Podczas gdy LN nadal pozostaje zdecydowanie eksperymentalną koncepcją, to programiści wciąż pracują nad podstawowymi zabezpieczeniami i solidnością sieci. Przekazywanie wiedzy, doświadczenia czy rozwikłanie łatwości użytkowania schodzi na drugi plan.

W wyniku szczytu, który odbył się w Melbourne w Australii we wrześniu, Alex Bosworth, prowadzący infrastrukturą sieci Lightning w poniedziałek ujawnił, jakie ulepszenia zgodziła się wprowadzić społeczność. Zostanie wprowadzone się w sumie trzydzieści zmian. Należą do nich płatności wielościeżkowe, kanały z dwoma funduszami oraz ukryte miejsca docelowe, a także więcej funkcji technicznych.

Starlight – płatność w Stellar

Tymczasem (25 października) firma Interstellar utworzona przez Chain and Lightyear, w celu łatwiejszego budowania i działania na Stellar. Ogłosiła premierowe wydanie Starlight, implementacji dwukierunkowych kanałów płatności w Stellar. Kanały płatności umożliwiają stronom dokonywanie transakcji prywatnych, błyskawicznych i bezpiecznych, przy jednoczesnym płaceniu zerowych opłat.

Kanały płatności Starlight są analogiczne do kanałów płatności Bitcoin używanych w Sieci Lightning Network. Rozszerzając projekt Starlight o obsługę nie tylko kanałów płatniczych, ale także płatności wieloskokowych, firma planuje budować zgodność z innymi sieciami kanałów płatności, takimi jak Lightning i Interledger.

Komentarze