Bitcoin: Norwescy minerzy zapłacą o ponad 7 zł więcej za kWh energii

źródło: pexels.com
1 749

Trwające spadki na całym rynku kryptowalut nie napawają optymizmem, do czego można dorzucić ostatnie wydarzenia z Norwegii, która słynęła ze znacznych ulg podatkowych dla sektora kryptowalutowego. Jak podaje norwerski portal informacyjny Aftenposten, rząd Norwegii wycofał się z przyznawania ulg energetycznych dla przedsiębiorstw trudniących się wydobywaniem kryptowalut, tj. Bitcoin. Ulgi te były znaczące, co przekładało się na wysoką opłacałność wydobycia. Do tej pory, przedsiębiorsta wydobywcze, które zużywały ponad 0,5 megawatów energii elektrycznej, płaciły stawkę 0,48 koron norwerskich za kilowatogodzinę (ok. 0,20 PLN). Aktualnie, stawka ma wrócić do normalnej ceny, która wynosi aż 16,58 koron norwerskich za 1 kWh (ok 7,20 PLN). 

Do tej pory, wszystkie firmy związane z wydobywaniem kryptowalut otrzymywały takie same ulgi na energię elektryczną, jak inne energochłonne gałęzie przemysłu. Przedsiębiorstwa, które zużywają ponad 0,5 megawatów, obciążone są stawką 0,48 koron norweskich (0,056$) za kilowatogodzinę, zamiast standardowej stawki, która wynosi aż 16,58 koron norweskich. Oznacza to, że koszty wydobywania kryptowalut zachęcały potencjalne firmy, aby prowadzić tam swoją działalność.

„Norwegia nie może już dostarczać ulg podatkowych dla najgorszej formy technologii kryptograficznych, jaką jest Bitcoin. Wymaga to dużej ilości energii i generuje ogromne emisje gazów cieplarnianych na całym świecie”. – poinformował Aftenposten, cytując norweskiego przedstawiciela parlamentu, Larsa Haltbrekkena

Propozycję zmiany podatkowej zaproponowała Norweska Administracja Podatkowa, agencja odpowiedzialna za rejestrację rezydentów i pobór podatków w Norwegii. Propozycja została zatwierdzona przez Storting – jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii. Nowe ramy podatkowe mają wejść w życie w styczniu 2019 r., informuje Aftenposten.

Bitcoin
źródło: pexels.com

Northern Bitcoin wydobywał BTC z zyskiem 4000 dolarów

Na początku listopada, Forbes opublikował artykuł nt. wydobycia kryptowalut w Norwegii. Northern Bitcoin, niemiecka spółka rozpoczęła wydobywanie Bitcoinów i innych kryptowalut na terenie Norwegii. Spółka ta twierdziła, iż znacząco obniżyła koszty wydobycia Bitcoinów, dzięki norweskim ulgom podatkowym. Northern Bitcoin oświadczyło, że może wydobyć jednego Bitcoina za 2700 dolarów. W tamtym okresie, cena rynkowa BTC wynosiła około 6500 dolarów, dzięki czemu firma uzyskiwały dochody rzędu 4000 dolarów za wydobycie jednego Bitcoina. Zniesienie ulg dla przedsiębiorstw wydobywczych znacznie wpłynie na wszystkie firmy zajmujące się miningiem Bitcoina oraz innych kryptowalut. Jak informował Forbes, wiele firm wycofało się z branży wydobywczej, z racji coraz mniejszej opłacałności.

Czy według Was, norweski rząd postępuje dobrze znosząc ulgi dla górników kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze