W 2019 wydobyto 12 000 bitcoinów więcej niż zwykle

3 115

Dane z największych kopalni kryptowalut mówią, że w ciągu ostatniego roku górnicy wydobyli średnio więcej bloków, co przekłada się na przyspieszoną podaż cyfrowego złota. 

Blok do bloku…

Ekipa TrustNodes wysnuła niezwykle ciekawą koncepcję i przedstawiła dane, które mówią o tym, że w ciągu ostatniego roku wydobyto znacznie więcej bitcoinów niż zwykle.

Dane z BTC.com podają, iż w ciągu ostatnich 365 dni wydobyto 53 897 bloków bitcoina, gdzie zwykle liczba ta wynosi 52 560. Z uwagi na założenie i średnią, że dziennie zostają wydobyte 144 bloki, tak za ostatni rok średnia wynosi 147,6 – blisko 4 bloki dziennie więcej.

Sprawia to, że w ostatnim roku wydobyto 1314 bloków więcej, odejmując puste bloki wychodzi nam 993 bloki BTC. Każdy blok, i to jeszcze tylko przez kilka miesięcy, oferuje 12,5 BTC nagrody za jego wydobycie. Prosta kalkulacja: w ciągu ostatnich 365 dni pojawiło się ponad 12 tysięcy sztuk cyfrowego złota, poza harmonogramem. Daje to nam w sumie, według aktualnego kursu, blisko 350 milionów złotych (88 mln dol.) w bitcoinie więcej.

Bitcoin Gum

Jakie są przyczyny wystąpienia powyższych prawidłowości? Prawdopodobnie jest to zwiększona moc obliczeniowa (hash rate) sieci bitcoin. Musicie wiedzieć, że bitcoin ma swoje ramy, ale jest przy tym nieco elastyczny i zdarza mu się wychodzić poza protokolarnie zapisane prawidła.

Jeśli chodzi o hash rate sieci, to warto dostrzec ostatnie załamania na publikowanych danych. Ze 111,5 miliona TH/s 23 listopada nastąpił spadek wartości do poziomu poniżej 80 milionów TH/s ostatniej nocy. To jest ok. 30% ubytku mocy obliczeniowej sieci bitcoin w zaledwie cztery noce. Należy jednak wiedzieć, że te fluktuacje są normą, przed tą najwyższą wartością, hash rate wynosił ok. 80 milionów. 

Wspomnianą elastyczność Bitcoina może potwierdzać fakt, iż mimo pojemności bloku 1 MB, tak naprawdę często wychodzi to poza tę wartość. Od 800 KB do nawet 1,3 MB pojemności bloku.

bitcoin

Co sądzicie o powyższych danych?

Komentarze