Bitcoin na równi z FIAT? | Wyoming USA

1 402
Stan Wyoming w USA od jakiegoś czasu mocno angażuje się w technologię blockchain i kryptowaluty. W wyniku tego Senatorzy i Reprezentanci pracują nad uchwaleniem ustawy akceptującej Bitcoina jako zwykły pieniądz w świetle prawa stanowego.


Bitcoin na równi z FIATEM


FIAT to określenie używane w celu sklasyfikowania tradycyjnych walut fiducjarnych takich jak PLN, EUR, USD itd. Rozwiewając dalsze wątpliwości, trzeba podkreślić, że prawie w żadnym miejscu na świecie Bitcoin nie jest walutą typu FIAT w świetle prawa. Naprzeciw temu stereotypowi wychodzi stan Wyoming w Stanach Zjednoczonych.

Senator Nethercott wraz z grupą Senatorów i Reprezentantów stanu Wyoming złożyli projekt ustawy określający cyfrowe aktywa w prawach stanu. Jak dotąd nie były one szczegółowo ani sprzyjająco sformalizowane, a owa ustawa m.in. ma postawić Bitcoina na równi z FIATAMI.

Propagatorka Blockchain w stanie Wyoming bardzo skrupulatnie tweetowała przed kilkoma dniami podkreślając najważniejsze punkty ustawy “Digital assets-existing law. Jedna z najważniejszych rzeczy została wymieniona powyżej, ale spójrzmy odrobinę szerzej.

https://twitter.com/CaitlinLong_/status/1086368879427780609Ustawodawstwo i nadzorcy


Wprowadzana ustawa ma na celu uznać Bitcoina i jemu podobne waluty za cyfrowe aktywa podzielone na trzy grupy. Według definicji wyróżnia się 3 typy cyfrowych aktywów i są to cyfrowe akcje, aktywa użytkowe (utility tokens) oraz cyfrowe waluty.

https://twitter.com/CaitlinLong_/status/1086369120201760768Kolejną sprawą jest stworzenie bankom możliwości bycia opiekunem, nadzorcą cyfrowych aktywów. Tak jak ma to miejsce w przypadku papierów wartościowych głównego nurtu. Banki stanu Wyoming będą w stanie oferować klientom usługi powiernicze na terenie całego kraju. Zgodnie z ustawą SEC o nadzorowaniu funduszy i papierów wartościowych klientów.

Powyżej opisałem tylko kilka istotnych reguł wprowadzanych wraz z nową ustawą klasyfikującą kryptowaluty jako znany nam tradycyjny pieniądz. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Senator Driskill w wywiadzie dla Forbes przedstawia krótko obraz przyszłości Wyoming jako Crypto Valley:

Ustawa, a raczej wszystkie razem wzięte stworzą bezsprzeczną, narodową  Dolinę Krzemową Blockchain i Kryptowalut w Wyoming,

.

Działalność


W Wyoming dzieje się bardzo wiele w kwestiach regulacyjnych kryptowalut i technologii blockchain. Dla przykładu jakiś czas temu senator Driskil i jego koledzy Senatorowie oraz Reprezentanci wprowadzili Corporate stock-certificate tokens.

Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona to umożliwi firmom oferować certyfikowane akcje oparte na blockchainie.

Co myślicie o ofensywnych poczynaniach stanu Wyoming ws. kryptowalut? Podzielcie się przemyśleniami poniżej, zapraszam!


Komentarze