Bitcoin może zatrzymać Internet, podaje raport ekonomiczny BIS

źródło: pixabay.com
8 596

„Bitcoin może zatrzymać Internet”, podaje raport ekonomiczny Banku Rozrachunków międzynarodowych, zajmujący się wspieraniem banków centralnych i instytucji uprawnionych do prowadzenia polityki pieniężnej w zapewnieniu monetarnej i finansowej stabilności. W opublikowanym 24-stronicowym raporcie o kryptowalutach, opisano narastający problem zużycia energii elektrycznej, skalowalności Bitcoina oraz dokonano oceny, czy kryptowaluty mogą odgrywać jakąkolwiek rolę jako pieniądze w przyszłym świecie finansowym.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych poruszył w raporcie kwestie przyszłości kryptowalut, a szczególnie problem skalowalności, który jest jednym z największych problemów technicznej strony cyfrowych walut. Bitcoin został poddany analizie również pod względem emitowania „centralizowanych kryptowalut przez banki centralne” oraz względów politycznych, czy gospodarczych. W artykule opublikowanym w niedzielę w ramach corocznego raportu ekonomicznego, BIS stwierdził, że Bitcoin i uczestnicy sieci cierpią z powodu szeregu niedociągnięć (tj. skalowalność, problemy regulacyjne, zużycie energii elektrycznej), które uniemożliwiają kryptowalutom spełnienie wysokich oczekiwań monetarnych. Jak twierdzi BIS, poprawa podstawowych błędów i problemów kryptowalut, wywołałyby eksplozję zainteresowania i jeszcze większych inwestycji w sektorze cyfrowych walut.

W pierwszym rozdziale raportu opisano wprowadzenie do kryptowalut i omówiono ograniczenia ekonomiczne związane z zdecentralizowanym tworzeniem zaufania przez sieć DLT. Analitycy BIS piszą, iż aby utrzymać zaufanie w sieci, uczestnicy muszą kontrolować ogromną większość mocy obliczeniowej i każdy użytkownik musi zweryfikować historię transakcji.

„Zaufanie może wyparować w każdej chwili z powodu kruchości zdecentralizowego systemu, w którym rejestrowane są transakcje” – piszą w raporcie

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Bitcoin jako pieniądz

W jednym z „odkryć”, BIS przeanalizował, co będzie wymagane, aby sieć blockchainu wspierała Bitcoina w przetwarzaniu cyfrowych transakcji detalicznych obecnie obsługiwanych przez krajowe systemy płatności. W miarę jak powiększa księga transakcyjna Bitcoina, specjaliści z BIS stwierdzili, że ostatecznie rozproszona księga rachunkowa przerośnie sieć – od pojedynczych smartfonów po serwery Bitcoina. Według BIS, największymi problemami sieci Bitcoina jest skalowalność oraz wzrastające zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do wydobywania kryptowaluty.

Poniższe wykresy wykonane przez BIS ilustrują wykorzystanie kryptowalut jako sposobów płatności (pierwszy wykres od prawej strony). Aby przetworzyć bardzo dużą ilość cyfrowych transakcji detalicznych obsługiwanych obecnie przez wybraną krajową płatność detaliczną (nawet z optymistycznymi założeniami), rozmiar księgi blockchainu byłby ogromny, przechodząc poza pojemność typowego smartfona w ciągu kilku dni, a typowego komputera w ciągu kilku tygodni.

Problem wykracza daleko poza pojemność pamięci i rozszerza się do możliwości przetwarzania transakcji: tylko superkomputery mogą nadążyć za weryfikacją transakcji przychodzących. Powiązane wolumeny komunikacyjne mogą spowodować „zatrzymanie się Internetu”, podczas gdy miliony użytkowników wymieniałoby pliki o wielkości rzędu terabajta. Poniższe wykresy przedstawiają (od lewej), zużycie energii elektrycznej Bitcoina oraz Ethereum, ilość transakcji kryptowalutowych na sekundę (w porównaniu do Visa, Mastecard, Paypal) oraz hipotetyczną wielkość blockchainu w odniesieniu do krajów.

Bitcoin
źródło: https://www.bis.org/publ/arpdf/ar2018e5.pdf

BIS opisał podstawowe fundamenty każdego akceptowalnego pieniądza. Pieniądze mają trzy podstawowe i uzupełniające się role. Jest to:

1) Miernik wartości – pieniądz jest „miernikiem wartości”. Przy pomocy pieniądza możliwe jest wyrażenie wartości innych towarów (w postaci cen towarów w jednostkach pieniężnych), ponieważ jest powszechnym ekwiwalentem.

2) Środek wymiany – pieniądz jest powszechnym „środkiem wymiany” w transakcjach sprzedaży. Każdy przyjmuje go za sprzedane towary i usługi, wiedząc o tym, że za pieniądze będzie mógł nabyć inne niezbędne mu dobra (materialne lub usługi).

3) Store of value  –  funkcje „środka przechowywania wartości” pieniądz spełnia wtedy, gdy środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży towarów lub usług nie są przeznaczane na zakup innych towarów lub pokrycie zobowiązań, lecz są przechowywane (oszczędzane).

„Istotą odpowiednich i dobrych pieniędzy zawsze była wiara w ich stabilność wartości. Pieniądze muszą działać jako koordynacyjne urządzenie ułatwiające dokonywanie transakcji – musi efektywnie skalować się z gospodarką i być elastyczne w celu zaspokojenia zmiennego popytu. Te względy wymagają konkretnego rozwiązania instytucjonalnego – stąd pojawienie się dzisiejszych niezależnych oraz odpowiedzialnych za to banków centralnych” – podaje BIS w raporcie

Bank  Rozrachunków Międzynarodowych zwrócił uwagę na benefity płynące z implementacji technologii blockchain. BIS stwierdził, że blockchain przynosi pewne korzyści globalnemu systemowi finansowemu. System może na przykład usprawnić wysyłanie płatności transgranicznych, czy finansowanie handlu. Działalność eksportowa i importowa (która wciąż opiera się na faksach i akredytywach) była rzeczywiście gotowa na ulepszenia, oferowane przez programy związane z implementacją blockchainu.

Co sądzicie o raporcie BIS? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze