Czy Lightning Network scentralizuje Bitcoina? | Mikropłatności w końcu na dużej giełdzie

1 796

Mikropłatności Bitcoin, czyli technologia Lightning Network w końcu zawitała na większe giełdy wymiany cyfrowych walut. Która z giełd będzie następną?

Tego potrzebowaliśmy

Wczoraj, 3 grudnia 2019, giełda kryptowalut Bitfinex uruchomiła wsparcie dla zewnętrznej warstwy protokołu bitcoin, czyli Lightning Network. Wiąże się to z natychmiastową realizacją depozytów i wypłat z giełdy. Innymi słowy: mikropłatności bitcoin w końcu zawitały na większą giełdę kryptowalut. 

Bitfinex powołał do życia węzeł (node) Lightning Network (LN), z którym każdy z was, posiadający własny node, może wejść w interakcję. Połączyć się, czy też otworzyć swój kanał płatności. Wszelkie dane na temat węzła LN Bitfinex znajdziecie pod adresem:

ln.bitfinex.com

Aktualnie node Bitfinexa jest skorelowany z 25 kanałami płatności LN i 36 peer’ami. Pojemność przychodząca kanału (inbound capacity) to ok. 6,5 BTC, zaś wychodząca (outbound capacity) wynosi ok. 1,5 BTC. 

Bitfinex Lightning Node bitcoina pozwala na natychmiastowy przepływ mikrokapitału na giełdę i poza nią. W swoim orędziu o powstałej giełdzie jednak głoszą, że to nie wszystko, co planują z technologią Lightning Network. 

Aby nasi użytkownicy mogli lepiej poznać nowe funkcje, dodamy więcej usług związanych z Lightning Network, wykraczających poza depozyty i wypłaty. 

Musicie wiedzieć, że Bitfinex nie jest pierwszą giełdą kryptowalut, która zaoferowała użytkownikom możliwość mikropłatności. Giełdy, które wspierały LN w przededniu to m.in. BTCDuke, MercuriEX, Bitbargain, Vaultoro, czy Buda. Niewątpliwie jednak Bitfinex jest prawdopodobnie największą dotychczas giełdą kryptowlaut, która zdecydowała się na ten krok. Z obrotem ponad 5 tysięcy BTC dziennie i 4 milionami użytkowników miesięcznie (wg

Kategoryzując “rynek” Lighting Network możemy powiedzieć, że istnieją dwie strony barykady. Jedna to wielcy zwolennicy, pasjonaci, bitcoinowcy i tak dalej. Druga strona to sceptycy, żeby nie powiedzieć antyfani systemu mikropłatności w bitcoinie. Założenie było takie, aby cyfrowe złoto stało się bardziej przyjazne podczas dokonywania codziennych transakcji. Udało się, choć adopcja nadal musi postępować, bo to na pewno jeszcze nie to, czego finalnie oczekujemy. 

Zarzut, jaki coraz głośniej wybrzmiewa w związku z rozwojem LN to centralizacja. Czy Lightning Network naprawdę sprawia, że Bitcoin traci na decentralizacji? Proszę o argumenty za i przeciw w komentarzach.
Komentarze