Bitcoin jest zbyt niestabilny i ograniczony, aby aktualnie zastąpić dolara. Oświadczył szwajcarski bank UBS

źródło: pixabay.com
1 930

UBS, szwajcarski gigant sektora bankowego twierdzi, że Bitcoin ma uzasadnione szanse na zastąpienie dolara amerykańskiego, ale tylko jeśli osiągnie cenę około 213 000$. W 34-stronicowym raporcie bank twierdzi, że wiodąca kryptowaluta jest pretendentem do zastąpienia dolara amerykańskiego, pomimo iż aktualnie cena Bitcoina jest skrajnie niestabilna i minie dużo czasu, aż kryptowaluta zyska zaufanie zwykłych ludzi.

Nowy raport UBS stwierdził, że cyfrowa waluta musi osiągnąć prawie 213 000$, aby zdalnie zastąpić podaż pieniądza w USA. Wśród największych blokad, które ograniczają Bitcoina, to m.in. dramatyczne wahania cen i pewne ograniczenia technologiczne, które powodują problemy z przepustowością sieci i szybkością finalizowania transakcji.

„Nasze badania sugerują, że Bitcoin, w swojej obecnej formie, jest zbyt niestabilny i ograniczony, aby stać się opłacalnym środkiem płatniczym dla transakcji globalnych lub głównej klasy aktywów” – oświadczył bank.

Warto również nadmienić, iż ilość Bitcoinów wykorzystywanych przez firmy do przetwarzania transakcji, znacznie spadła. We wrześniu ilość Bitcoinów wykorzystywanych w handlu osiągnęła wysokość 411 milionów dolarów. Liczba ta spadła w maju br. do 60 milionów dolarów, wynika z badań przeprowadzonych przez Chainalysis Inc. Entuzjaści i propagatorzy rozwiązań finansowych na podstawie Bitcoina już dawno sugerowali, że pewnego dnia kryptowaluty zastąpią waluty fiducjarne jako sposób płatności za towary i usługi. Po ostatnich zawirowaniach cenowych, szybkich spadkach i dynamicznych wzrostach, kryptowaluta straciła to, co było najbardziej atrakcyjne, jako sposób na kupowanie towarów lub usług-stabilność cenowa.

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Bitcoin i stanowisko UBS

Na początku maja br., również pisaliśmy o banku UBS, który odmawiał handlu kryptowalutami swoim klientom instytucjonalnym. Bank nie zamierzał uczestniczyć w handlu Bitcoinem wraz z innymi kryptowalutami. Prezes banku Axel Weber stwierdził w przemówieniu, iż kryptowaluty są „wysoce spekulacyjnymi instrumentami finansowymi” i służą w głównej mierze do finansowania nielegalnych działań, tj. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Ponadto, przedstawiciel banku Sergio Ermotti oświadczył:

„Dopóki nie będziemy w stanie prześledzić wszystkich transakcji i poddać ich surowym przepisom w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, staje się to ogromnym ryzykiem”

Co sądzicie o oświadczeniu banku UBS? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze