Bitcoin nadal jest zbyt mały dla dużych chłopców

Dlaczego bitcoin nadal jest za mały dla dużych instytucji finansowych? Odpowiada Tom Lee, szef działu badań Fundstrat Global Advisor. 

Bitcoin a instytucje

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego bitcoin nie jest jeszcze przedmiotem rozważań zbyt wielu instytucji? Nie jest, albo był, lecz zrezygnowano z inwestycji w cyfrowe złoto z różnorakich powodów. Jednym z nich jest na pewno infrastruktura, braki i niedostateczność w jej rozwoju. Innym powodem może być niewielka kapitalizacja rynku, jak twierdzi Thomas Lee, wspólnik zarządzający oraz szef badawczy Fundstrat Global Advisor. 

W wywiadzie dla Block Crypto, Lee twierdzi, że kryptowalutowy świadek jest nadal “zbyt mały dla świata instytucji”. Następnie stara się przybliżyć różnicę, jaka panuje między rynkiem złota, akcji i obligacji wobec rynku cyfrowych walut.

Kalkulacje i różnicę widać gołym okiem. Rynek złota to 9 bilionów dolarów. Kapitalizacja rynku papierów wartościowych to 66 bilionów dolarów, z kolei obligacje to blisko 86 bilionów dolarów. Bitcoin zaś to rynek nie w pełni skapitalizowany na sumę 150 miliardów dolarów, gdzie jego cena obecnie wynosi około 8000 dolarów. 

Lee wydaje się wskazywać bezpośrednią, a może i prawdziwą przyczynę tego, dlaczego bitcoin nie zagościł jeszcze na wielu instytucjonalnych portfelach. 

Myślę, że 1% obywateli USA ma bitcoiny, a to zbyt mała ilość dla instytucji, to jest hobby.

Kapitalizacja czy braki w infrastrukturze to nie jedyne przyczyny zahamowań adopcji kryptowalut, ogromną rolę odgrywają również regulacje, prawo i polityka. 

W USA nie ma wystarczającej ochrony prawnej i regulacyjnej dla bitcoina, aby móc zapobiec zarządzeniom Białego Domu ku jego zakazaniu. Zresztą nic dzisiaj nie zapobiegłoby wyłączeniu bitcoina spod prawa w Stanach Zjednoczonych.

Zainteresowanie

The Tie, platforma dla krypto-spekulantów opracowała indeks, który mówi o rzekomym zainteresowaniu instytucji w okresie od 2017 roku do dziś. Podstawę stanowi częstotliwość występowania takich słów jak: “institutional, institution, institutions” w kryptowalutowych mediach.


Nie sposób nie wspomnieć w temacie instytucji o rozczarowującej dla wielu krypto entuzjastów premierze platformy Bakkt. Analityk Block Crypto, Larry Cermak podsumowuje:

Całkowity obrót, jaki wykonano do tej pory [na Bakkt] to 6,5 miliona dolarów, nawet nie porównując – Bitmex robi taki obrót w mniej niż 4 minuty.

A Wy jak sądzicie, dlaczego bitcoin i kryptowaluty nie są jeszcze głównym obszarem instytucjonalnych inwestycji?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx