Bitcoin i zmiana nagrody za wydobywanie kryptowaluty

źródło: pixabay.com
10 941

Każdy, kto zainteresował się kryptowalutami, musiał zetknąć się z pojęciem miningu, czy też wydobywania kryptowalut. Oczywiste jest, iż wydobywanie kryptowalut nie odbywa się charytatywnie, a osoby uczestniczące w miningu, otrzymują nagrodę w postaci wydobywanej kryptowaluty. W tym artykule przyjrzymy się zmianie nagrody na przestrzeni lat. Bitcoin w tym przypadku będzie najlepszym przykładem, ponieważ jest najstarszą i najbardziej popularną walutą cyfrową. Należy więc przypomnieć, iż pierwsza nagroda za wydobywanie bloku BTC rozpoczęła się od 50 sztuk Bitcoina.

Na początku należy przybliżyć aktualny stan sieci Bitcoina i jakie są najważniejsze statystyki w obszarze najważniejszej kryptowaluty. Maksymalna i niezmienna ilość Bitcoinów możliwych do wydobycia wynosi 21,000,000 coinów. Aktualnie zostało wydobytych 17,203,225, co w przeliczeniu na wartość procentową daje 81.92% wszystkich wydobytych Bitcoinów. Dziennie, zostaje wydobytych około 1,800 Bitcoinów, a wygenerowanie bloku w sieci Bitcoina zajmuje 10 minut. Co 10 minut, wszyscy minerzy uczestniczący w wydobyciu, otrzymują „zapłatę” za udostępnienie swojej mocy obliczeniowej dla potrzeb autoryzowania transakcji w sieci i generowania bloków.

Przyjrzyjmy się więc, jakie są możliwe nagrody dla górników Bitcoina. Górnicy mogą otrzymać m.in. „Mining Reward” (tzw. Coinbase – termin nie odnosi się do giełdy kryptowalut Coinbase). Odnosi się jednak do transakcji, w której górnicy otrzymują Bitcoina jako nagrodę za wygenerowanie nowego bloku. Istnieją dwie możliwe nagrody w górnictwie BTC i jest to odpowiednio: wygenerowanie bloku i pobieranie opłat transakcyjnych (tzw. fees). Opłata za transakcję jest przekazywana górnikom, więc w istocie im bardziej zatłoczona jest sieć Bitcoina, tym więcej zarabiają górnicy.

Pierwsza nagroda BTC

Pierwsza nagroda za wydobycie bloku rozpoczęła się w 2009 roku od ilości 50 BTC. Nagroda jest zmniejszana o połowę co 210 000 bloków, a dopiero 6.929.996 blok zostanie ostatnią nagrodą za wydobycie. Nagrody zmniejszają się, jak wyjaśniono powyżej, a szybkość, z jaką jest wydawana, jest dostosowywana tak, aby jeden blok był generowany co 10 minut. Warto zaznaczyć, iż wydobycie wszystkich 6 969 999 bloków zajmie około 132 lat, a ostatni blok zostanie wydobyty w 2140 roku. Czy do tego czasu świat zaakceptuje kryptowaluty i inne rozwiązania cyfrowego pieniądza? Czas pokaże.

Poniżej przedstawiona jest pełna charakterystyka aktualnego stanu Bitcoina i jego sieci. Uwzględnione są również aspekty tj. inflacja Bitcoina.

Bitcoin
źródło: https://www.bitcoinblockhalf.com/

Warto również zwrócić uwagę na trudność wydobycia w sieci Bitcoina. Wydobywanie bloków Bitcoina jest trudne, ponieważ suma kontrolna SHA-256 (funkcja skrótu kryptograficznego) nagłówka bloku musi być mniejsza lub równa wartości celu, aby blok mógł zostać zaakceptowany przez sieć. Ten problem można uprościć w celu wyjaśnienia: Wartość mieszająca bloku musi zaczynać się od określonej liczby zer. Prawdopodobieństwo obliczenia hasha, które zaczyna się od wielu zer, jest bardzo niskie, dlatego należy podjąć wiele prób.

Poniższy wykres (ze strony blockchain.info) opisuje wzrost trudności wydobycia BTC na przestrzeni lat 2009-2018.

Bitcoin
źródło: https://www.blockchain.com/pl/charts/difficulty?timespan=all

Bitcoin i zmiana na przestrzeni lat

Nowy blok Bitcoina jest generowany przez sieć co 10 minut. Przez pierwsze cztery lata istnienia Bitcoina, liczba nowych coinów wydawanych co 10 minut wynosiła 50. Co cztery lata (ponieważ wygenerowanie 210 000 bloków zajmuje w przybliżeniu 4 lata) liczba ta jest zmniejszana o połowę. W 2012 r. Ilość nowych Bitcoinów emitowanych co 10 minut spadła z 50 do 25. W 2016 r. ilość ta spadła z 25 do 12,5. Kolejny spadek będzie mieć miejsce 23 maja 2020 roku, z 12,5 do 6,25.

Poniżej przedstawiona jest bardzo ciekawa wizualizacja sieci Bitcoina, rozpoczynając od 2009 roku do 2018.

Czy Bitcoin to najlepszy wybór dla górników kryptowalut? Wydobywacie inne kryptowaluty? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze