Bitcoin i upadły Mt. Gox. Klienci mogą składać wnioski o zwrot środków

3 806

Mt. Gox, nieistniejąca obecnie giełda wymiany Bitcoinów otworzyła możliwość wniesienia roszczeń dla swoich wierzycieli Bitcoinowych, które ostatecznie można składać do 22 października 2018 roku. Oznacza to, że klienci upadłej platformy otrzymają swoje utracone środki. Mt. Gox była niegdyś dominującą giełdą kryptowalut, która upadła w 2014 r. w wyniku roszczeń związanych z niewypłacalnością i naruszeniem bezpieczeństwa. W tym czasie skradziono z giełdy około 850 000 BTC o wartości blisko 460 milionów dolarów. Tuż po ataku i nagłośnieniu sprawy, Bitcoin odnotował ogromny spadek cenowy.

Zgodnie z oficjalnym dokumentem Mt.Gox, ofiary ataku hakerskiego mogą w końcu składać roszczenia o utracone Bitcoiny. Syndyk giełdy, Nobuaki Kobayashi, opublikował wniosek do zgłaszania roszczeń online, wraz z metodą za pośrednictwem poczty. Poniżej zawarte jest oficjalne pismo Nobuaki Kobayashiego.

Bitcoin
źródło: https://www.mtgox.com/img/pdf/20180823_qa_en.pdf

„Termin składania świadczeń ws. odszkodowań ustalony przez Sąd Okręgowy w Tokio, to 22 października 2018 (czasu japonskiego), więc proszę upewnić się, że złożyli Państwo wniosek o rehabilitację do tego terminu” – oświadczył syndyk Mt. Gox

Postępowanie w sprawie cywilnej rehabilitacji przesłoniło toczącą się obecnie sprawę upadłości Mt Gox, która została tymczasowo zawieszona. W przeciwieństwie do postępowania upadłościowego, roszczenia cywilne nie wymagają przekształcania aktywów w waluty pieniężne. Oznacza to, że wierzyciele mogą otrzymać odszkodowanie w postaci Bitcoinów (BTC), a nie waluty fiducjarnej.

Mt. Gox, a Bitcoin

W latach 2011-2014 szacuje się, że platforma straciła ponad 850 000 BTC, o wartości około 460 milionów dolarów (po cenach z 2014 roku). Z siedzibą w ekskluzywnej dzielnicy Tokio Shibuya, Mt. Gox był niegdyś niekwestionowanym królem Bitcoina, w pewnym momencie kontrolującym aż 70 procent globalnego rynku wymiany BTC. W połowie 2013 r. Platforma wpadła w tarapaty i pomimo wszelkich zapewnień, że sytuacja jest pod kontrolą, firma zamknęła działalność w lutym 2014 r., przerywając wszelkie operacje handlowe i wymiany, zamykając swoją stronę internetową i składając wniosek o ochronę przed upadłością w języku japońskim. Do zakończenia działalności, giełda kontrolowała ponad 70% całej ilości Bitcoinów w obiegu.

Upadła platforma Mt. Gox jest zobowiązana do uznania rachunków klientów, którzy posiadali fundusze podczas kradzieży środków z giełdy. Nastąpiło to po orzeczeniu sądu, w wyniku którego Mt. Gox odpowiada za zwrot aktywów swoim klientom. Ponieważ sprawa jest kontynuowana poprzez plan refundacji, środki zostanę w części oddane w 2019 roku.

Komentarze