Bitcoin Gold został usunięty z giełdy kryptowalut Bittrex

5 941

Bitcoin Gold, kryptowaluta, która powstała 25 października 2017 roku w wyniku hard forka Bitcoina, została usunięta z giełdy kryptowalut Bittrex. Amerykańska giełda wymagała odszkodowania od zespołu BTG w związku z majowym „atakiem 51%”. Zespół Bitcoin Gold nie zgodził się na rekompensatę środków, która wyniosła 12 372 BTG. Atak ten pozwolił hakerom ukraść ponad 388 000 BTG, a cena wszystkich tokenów wyniosła w tym czasie około 18 milionów dolarów. 

Zgodnie z oświadczeniem zespołu Bitcoin Gold, giełda kryptowalut Bittrex zażądała od nich 12 372 BTG na pokrycie strat, które ponieśli. Odmowa wniosku spowodowała, że ​​operator udzielił ultimatum BTG: Zapłacić 6000 BTG lub zostać skreślonym z listy kryptowalut na Bittrex. Zespół chciał pobrać pożyczkę od fundacji, wykorzystaną do rozwoju i utrzymania ekosystemu BTG, ale negocjacje nie zostały zakończone pomyślnie.

„Z przykrością informujemy naszą społeczność, że giełda kryptowalut Bittrex zdecydowała się usunąć BTG ze swojej listy, po tym, jak odmówiliśmy zapłacenia 12,372 BTG. Bittrex ogłosił tę decyzję na podstawie ataku, który poniósł 19 maja, pomimo wszelkich naszych starań, aby im pomóc, i pomimo tego, że niebezpieczeństwo już się skończyło.” – oświadczył zespół BTG

W obronie, zespół Bitcoin Gold twierdził, że podczas ataku podali Bittrexowi adres portfela atakującego i doradzili, że podniosą swoje wymagania potwierdzające. Poradzono im także, aby zgłaszali i przeglądali wszelkie niezwykle duże depozyty. Programiści BTG powiedzieli, że hakerzy wydzierżawili serwery za pośrednictwem rynku wydobywczego NiceHash, aby przejąć kontrolę nad ponad połową sieci Bitcoin Gold.

Bitcoin
źródło: pixabay.com

Atak 51% na Bitcoin Gold, o co chodzi?

Atak większościowy 51% ma miejsce wtedy, kiedy jeden z minerów lub kopalnia, posiada większe zasoby obliczeniowe niż reszta sieci danej kryptowaluty. Skupienie wielkiej mocy otwiera możliwość do wydania tych samych środków podwójnie.

W maju miał miejsce jeden z najbardziej wyrafinowanych i trudnych od osiągnięcia ataków hakerskich. Jak donosiły media, grupa górników przejęła 51% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin Gold i przeprowadziła atak podwójnego wydawania (double spending). Aby wykonać ten rodzaj ataku na BTG, górnicy przejęli co najmniej 51% łącznej mocy obliczeniowej sieci wykorzystującej algorytm PoW Equihash. Tym sposobem zdobyli tymczasową kontrolę nad łańcuchem bloków BTG. Szacowane jest, iż hakerzy mogli ukraść do 18 milionów dolarów z giełd tj. Binance, Bittrex, czy Bitfinex.

Co sądzicie o Bitcoin Gold? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze