Bitcoin futures na OKEx i ogromne straty giełdy

źródło: pexels.com
4 196

We wtorek, tj. 31 lipca br., olbrzymia, długa pozycja w kontraktach Bitcoin futures została zlikwidowana. Handlowcy kontraktów terminowych giełdy OKEx będą musieli ponieść straty w wysokości 1200 BTC, po likwidacji konta klienta trzymającego ogromną, długą pozycję. Giełda interweniowała w ostatniej chwili, przelewając 2500 BTC do swojego funduszu ubezpieczeniowego. Ponieważ klient posiadał kontrakty na 52000 BTC, oznacza to, że zlikwidowane transakcje miały wartość około 418 milionów USD.

Dzisiaj, zespół giełdy kryptowalut OKEx przedstawił aktualizację oświadczenia swoim klientom w związku z gigantycznym, niezapełnionym kontraktem futures. Na początku tego tygodnia, przedsiębiorca na giełdzie w Hongkongu utworzył ogromne zamówienie, o wartości około 418 milionów dolarów, w długich kontraktach terminowych w parze USD/BTC. Giełda interweniowała w ostatniej chwili, wtłaczając 2500 BTC do swojego funduszu ubezpieczeniowego, ale to tylko częściowo mogło pokryć szkody.

Giełda wyjaśniła dzisiaj, że wymusiła likwidację „niezwykle dużej” długiej pozycji 4 168 515 kontraktów futures na Bitcoinie posiadanych przez klienta po tym, jak użytkownik odrzucił wniosek giełdy o obniżenie pozycji. Ten spadek wartości spowodował, że OKEx zlikwidował konto klienta. W tym momencie wartość Bitcoina wynosiła około 8030$.

„Klient odmówił współpracy, co doprowadziło nas do decyzji o zamrożeniu jego konta, aby zapobiec zwiększaniu się kolejnych pozycji. Wkrótce po tym akcie prewencyjnym, niestety, cena BTC spadła, powodując likwidację konta” – oświadczył zespół OKEx

Bitcoin futures na OKEx

OKEx wprowadził mechanizm zarządzania ryzykiem strat społecznych od momentu wprowadzenia i działa zgodnie z założeniami firmy. Gdy fundusz ubezpieczeniowy nie może pokryć całkowitych strat z tytułu wezwań do uzupełnienia depozytu, następuje pełne wycofanie konta. W takim przypadku tylko użytkownicy, którzy osiągną zysk netto we wszystkich trzech umowach na ten tydzień, będą podlegać zwrotowi. Giełda zabierze część zysku w równym odsetku od wszystkich zyskujących handlowców tylko po to, aby pokryć różnicę między zlikwidowaną ceną a ustaloną ceną.

Bitcoin
Źródło: pexels

Giełda opisuje ten przypadek w następujący sposób, użytkownik A i B umieszczają po 1 BTC jako margines dla otwarcia pozycji. Zakładając, że cena BTC wynosi 1$, to każda umowa kosztuje również 1$. Przy tej cenie użytkownik A ma 10 kontraktów z 10-krotną dźwignią, a użytkownik B skraca 10 umów z 10-krotną dźwignią. Jeśli teraz cena indeksu spot spadnie z 1 USD do 0 USD, użytkownik B powinien uzyskać 9 USD, a użytkownik A powinien stracić 9 USD z tego handlu. Jednak marżą od użytkownika A dla tego zamówienia jest 1 BTC, który kosztuje tylko 1 USD. Tak więc rzeczywisty zysk dla użytkownika B będzie równy 1 BTC, pozostałe 8 BTC zostanie socjalizowane.

OKEx to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie i druga co do wielkości pod względem dziennego wolumenu.

Co sądzicie o kontraktach futures? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze