Bitcoin ETF: SEC zakończyło zbieranie komentarzy dot. ETF-ów

3 061

W ostatnich dniach najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w świecie kryptowalut była decyzja Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dot. akceptacji funduszów inwestecyjnych ETF opartych na kryptowalucie Bitcoin. Ostatecznym terminem, jaki został podany przez Komisję, był 5 listopada 2018 roku. Jednakże, termin ten stanowił jedynie zakończenie zbierania publicznych komentarzy oraz opinii w sprawie funduszy ETF

Jak się jednak okazuje, termin ten dotyczył zakończenia uzyskiwania komentarzy publicznych, a nie finalnej decyzji dotyczącej Exchange traded fund (ETF) na Bitcoinie. Większość ze społeczności kryptowalut oczekiwała, że komisja opublikuje oświadczenie o swojej decyzji, jednakże tak się nie stało. Regulator zebrał ponad 1300 komentarzy na temat zalecanej zmiany reguł do listy i funduszy ETF VanEck SolidX.

„Do 5 listopada 2018 r. każdy strona podmiotu lub inna osoba może złożyć oświadczenie popierające działania podjęte na podstawie upoważnionego organu lub sprzeciwiające się temu” – SEC napisało w najnowszym oświadczeniu

Fundusz ETF (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie kryptowalutowych ETF-ów przez SEC.

Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski ETF zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić może do konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie.

Jak twierdzi Komisja, obawiają się, że Bitcoin stanowi zbyt mały rynek inwestycyjny, przez co jest podatny na manipulacje cenowe. Jednak wiele osób w przestrzeni kryptograficznej widzi ten fakt z optymistycznym nastawieniem, gdyż decyzja nie została finalnie podjęta, a SEC po prostu prosi o „dłuższy okres, w którym można zatwierdzić proponowaną zmianę reguły, odrzucić propozycję zmiany ogólnych regulacji, bądź zaakceptować powyższe fundusze.

Bitcoin
źródło: https://www.marketwatch.com/story/sec-says-its-edgar-filing-system-was-hacked-in-2016-2017-09-20

Bitcoin ETF, a SEC

Sierpień był miesiącem sporego chaosu na całym rynku kryptowalut, szczególnie przez wyczekiwane decyzje SEC odnośnie zaakceptowania wniosków o utworzenie 9 funduszy ETF na Bitcoinie. Na nieszczęście inwestorów, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła je, co znacząco wpłynęło na ceny większośći kryptowalut. W sierpniu, Komisja odrzuciła aż 9 wniosków, w tym ProShares, GraniteShares oraz Direxion. Powód jaki podała komisja, był taki sam jak w przypadku odrzucenia wniosków braci Winklevoss, którzy chcieli wprowadzenia do obrotu funduszy ETF opartych na Bitcoinie. SEC wyraziło zaniepokojenie oszustwami i manipulacją rynku Bitcoina.

Co sądzicie o przyszłej decyzji SEC ws. ETF-ów na Bitcoinie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze