Bitcoin ETF: SEC ponownie przesuwa datę decyzji

źródło: pixabay.com
2 361

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ogłosiła w czwartek, że decyzja ws. utworzenia ETF Bitcoin VanEck-SolidX zostaje przeniesiona na co najmniej 29 grudnia 2018 r. Jest to kolejne odroczenie Komisji, która ma zatwierdzić fundusze Exchange-traded fund na BitcoinieSEC wyraziło zaniepokojenie możliwą manipulacją rynku Bitcoina.

SEC obawia się, że rynek Bitcoina jest tak mały, że jest podatny na manipulacje cenowe. Jednak wiele osób w przestrzeni kryptograficznej widzi ten fakt z optymistycznym nastawieniem, gdyż decyzja nie została finalnie podjęta, a SEC po prostu prosi o „dłuższy okres, w którym można zatwierdzić proponowaną zmianę reguły, odrzucić propozycję zmiany zasad lub wszczęcie postępowania mającego na celu stwierdzenie, czy nie można odrzucić proponowanej zmiany prawnej. Zgodnie z oświadczeniem Komisji, SEC zamierza wykorzystać złożone uwagi, przy określeniu finalnej decyzji. SEC określiło 18 szczegółowych pytań, które dotyczą m.in. manipulacji Bitcoina oraz regulacji rynkowych. Jednym z pytań SEC jest: „Jaki jest komentarz giełdy, że Bitcoin jest prawdopodobnie mniej podatny na manipulacje niż inne towary?”.

„Giełda twierdzi, że geograficznie zróżnicowany i ciągły charakter handlu Bitcoina sprawia, że ​​manipulowanie ceną kryptowaluty jest trudne i zbyt drogie i w wielu przypadkach rynek Bitcoinów jest generalnie mniej podatny na manipulacje niż kapitał własny, rynek instrumentów o stałym dochodzie i rynku kontraktów futures na surowce. Giełda przedstawia szereg argumentów dlaczego tak jest, twierdząc, że nie ma żadnych wewnętrznych informacji o przychodach, zarobkach, działalności korporacyjnej lub źródeł finansowania; że ogólnie nie jest możliwe rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji o Bitcoinie w celu manipulowania; ta manipulacja cenowa wymagałaby zmian globalnej ceny Bitcoina, aby była skuteczna” – stwierdza oświadczenie SEC

Bitcoin
źródło: https://www.marketwatch.com/story/sec-says-its-edgar-filing-system-was-hacked-in-2016-2017-09-20

Fundusz ETF (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Podajmy przykład S&P 500, który jest indeksem giełdowym, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (New York Stock Exchange) i NASDAQ. Nasz ETF indeksu S&P 500 rośnie i spada bez konieczności inwestowania we wszystkie akcje spółek notowanych na S&P 500. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które aktualnie cieszy się wysoką popularnością w sferze firm instytucjonalnych.

Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie funduszy ETF przez SEC. Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski ETF zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić może do prostej konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie.

Co sądzicie o odroczeniu decyzji ws. ETF przez SEC? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze