Blockchain ETF na kanadyjskiej giełdzie we wrześniu 2018 roku

4 171

Nowy fundusz ETF (Exchange-traded fund) oparty na blockchainie pojawi się w świecie kryptowalut i będzie gotowy do handlu na giełdzie Aequitas NEO w Kanadzie, donosi Bloomberg. Giełda zamierza dodać możliwość handlu nowym funduszem ETF we wrześniu 2018 roku. Ponadto, za projektem stoi amerykańska sieć supermarketów Walmart. Chociaż projekt nie został jeszcze zatwierdzony przez kanadyjskie organy regulacyjne, uważa się, że inwestycje od takich firm, jak Walmart, napędzają rynek kryptowalut oraz technologii blockchain.

Firma z Vancouver, First Block Capital jest w końcowej fazie uzyskiwania aprobaty prawnej dla „ETF FBC Digital Ledger Technology Adopters” i spodziewa się, że zacznie handlować na kanadyjskiej giełdzie Aequitas NEO w przyszłym miesiącu. Fundusz będzie zarządzany przez Bruce’a Campbella, menedżera portfela w StoneCastle Investment Management. Tylko jedna czwarta portfela zostanie zainwestowana w deweloperów wyższego ryzyka i górników kryptowalut.

„Fundusz nie będzie polegał na aktualnej modzie sektora blockchain, ale wykorzystaniu w praktyce. Tak naprawdę patrzymy na firmy o znanych nazwach- IBM, Maersk, Amazon – wszystkie duże firmy, które używają blockchainu do usprawnienia swojej działalności” – powiedział Bill Stormont, dyrektor operacyjny w First Block Capital

Jeśli nowy fundusz ETF oparty na blockchainie zostanie utworzony w granicach kanadyjskiej giełdy Aequitas NEO, spowodować może znaczny przypływ kapitału przez firmy instytucjonalne, które czekają na zainwestowanie w nowe fundusze. Ponadto, kanadyjskie organy regulacyjne rzucają wyzwanie Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), co może w części wpłynąć na przyszłą decyzje Komisji ws. utworzenia ETF-ów na Bitcoinie i rozpoczęciu handlu na amerykańskich giełdach.

Należy również przypomnieć co oznacza termin ETF (Exchange-traded fund) i co zmienia w zachowaniu rynku kryptowalut. Fundusz ETF to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Fundusze inwestycyjne ETF znacznie ułatwiłyby inwestowanie w kryptowaluty klientom i inwestorom instytucjonalnym, zarządzającym ogromnymi portfelami. Dla inwestorów instytucjonalnych, oszczędziłoby to kłopotu z założeniem portfela kryptowalutowego czy wyborem najlepszej giełdy kryptowalut. Dlatego ważne jest dla rynku kryptowalut, aby decyzja SEC została rozpatrzona pozytywnie. Wraz z zaakceptowaniem przez SEC wniosku o zaakceptowanie ETF-ów, wpłynie ogromna ilość kapitału z firm instytucjonalnych, chcących wejść na rynek kryptowalut bez potrzeby inwestowania na giełdach, tj. Binance, czy Bitfinex. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, które aktualnie cieszy się wysoką popularnością w sferze korporacyjnej.

Bitcoin
źródło: pexels.com

SEC i odrzucanie wniosków Bitcoin ETF

W ostatnich miesiącach jedną z ważniejszych sytuacji na rynku kryptowalut było odrzucenie wniosków o utworzenie ETF opartych na kursie Bitcoina przez SEC. Ingerencja Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd spowodowała spadek notowań kryptowalut, w szczególności samego Bitcoina. Entuzjaści i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie funduszy ETF przez SEC. Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęło się cztery lata temu od propozycji Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski zostały odrzucone dwukrotnie.

Co sądzicie o funduszach ETF? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze