Bitcoin Cash: Rewolucyjna zmiana w płatnościach na jednej z giełd

961

Bitcoin Cash z transakcjami bez potwierdzeń

Giełda kryptowalut BitAsiaEx wprowadza na Bitcoin Cash rozwiązanie, które bardzo usprawnia działanie szybkość sieci czyli 0-conf. Dotyczyć to będzie handlu i depozytów na tej platformie. Oświadczyła to w oficjalnym komunikacie.

Źródło: https://www.bitasiaex.com/notice/detail.html?id=58

Giełda pochodzi z Singapuru i jest raczej niszowa ale pomysł już odbił się echem w społeczności. Czym jest zatem technologia 0-conf? Jest to technologia umożliwiająca płatności o wysokiej prędkości, większej nawet od Lightning Network.

Bezpieczne płatności?

Sam skrót oznacza zero confirmation czyli transakcje bez potwierdzeń. Jest ono dedykowane tylko dla małych wartości transakcji czyli np. zakupie dóbr o niskiej cenie  (artykuły spożywcze). Cały czas trwają jednak dyskusje jak wysoka powinna być kwota limitu dla tego typu płatności (najczęściej wymienia się kwotę 100 dolarów). Tak naprawdę akceptacja takiego ryzyka zależy też od przyjmujących płatności. Chodzi o to, że transakcja jest zapisywana w pamięci węzłów, które ją otrzymały. Taki transfer jest wydobywany i potwierdzany przez górnika. Brak kosztów jest kolejną sporą zaletą. Rozwiązanie to jednak nie jest pozbawione zagrożeń ponieważ stale mówi się o możliwości double spending. Niedawno wyzwanie rzucił jeden z użytkowników Twittera – właściciel Cryptonize.it (pośrednika w płatnościach za pomocą BCH). Zaproponował on nagrodę w zamian za dokonanie transakcji typu podwójnego wydawania.

Historia tego tworu nie jest jednak wcale tak młoda i pojawiła się dawno temu już w sieci Bitcoin. Do tej pory takie podmioty jak Coinbase, BitPay czy InPay wprowadzały już tego rodzaju płatności w 2015 roku. Niedawno do grona akceptantów doszedł gigant IT – Microsoft. Czy poszerzy się zatem sieć podmiotów przyjmujących w tej technologii? Wszystko zależy jak wszędzie od bezpieczeństwa. Zaletą jest na pewno szybkość, co może spodobać się właścicielom małych biznesów jak kawiarnie, sklepy gdzie jest sporo transakcji na małe kwoty. Chociaż nie brakuje też użytkowników, którzy chętnie przyjęliby płatność w tej formie w kwocie o wiele wyższej. Na bieżąco będziemy informować o kolejnych usprawnieniach w Bitcoin Cash. Zapraszamy do dyskusji na temat 0-conf.

Komentarze