Wydobycie Bitcoina jest droższe niż jego cena rynkowa, twierdzą analitycy JPMorgan

źródło: pixabay.com
2 039

Jak możemy przeczytać w ostatnich analizach pracowników banku JPMorgan Chase, koszt wydobycia Bitcoina znacznie przewyższa cenę rynkową kryptowaluty. Ponadto, analitycy JPMorgan twierdzą, iż szum wobec kryptowalut i blockchainu jest nieco przesadzony, a w najlepszym razie najgorszy w finansach publicznych. Według JPMorgan Chase, koszt wygenerowania jednego Bitcoina wynosił średnio 4060 dolarów w czwartym kwartale 2018 roku. Dodatkowo, pracownicy banku uważają, iż wartość kryptowaluty nie została w żaden sposób udowodniona. Wyznaczyli więc, iż cena docelowa Bitcoina znajdzie się na poziomie 1260$.

Bank inwestycyjny JPMorgan jest wysoce sceptyczny wobec cyfrowej klasy aktywów jaką są kryptowaluty. Analitycy banku podważają ich wartość, chyba że świat wejdzie w stan „dystopii”, w której inwestorzy straciliby całą wiarę w złoto, dolara i inne główne aktywa rezerwowe. Twierdzi on jednak, iż scenariusz ten jest nieprawdopodobny. Dystopia to pesymistyczny osąd zastanego świata, negując możliwość odmiany przyszłego stanu rzeczy.

Bank twierdzi, że inwestorzy instytucjonalni w dużej mierze nie reagują na rynek kryptowalut, powołując się na obawy związane z niestabilnością, lukami w zabezpieczeniach i nielegalnym wykorzystaniem. Biorąc pod uwagę te problemy, JPMorgan uważa, że ​​wartość Bitcoina nie została udowodniona.

„Od dawna jesteśmy sceptycznie nastawieni do wartości kryptowalut w otoczeniu innym niż dystopia, cechującym się brakiem wiary we wszystkie główne aktywa rezerwowe (dolar, euro, jen, złoto) oraz w systemie płatności.” – stwierdzili analitycy JPMorgan

Kryptowalut
źródło: pexels.com

Bitcoin: koszt wydobycia i realna wartość wg JPMorgan Chase

Według analityków banku, koszt wygenerowania jednego Bitcoina wynosił średnio 4 060 dolarów w czwartym kwartale 2018 roku. Wyjątkiem byli chińscy górnicy, gdyż ponosili z reguły niższe koszty wydobycia przez niską cenę za energię elektryczną. Średnio chińscy górnicy wydawali około 2400$ na wygenerowanie jednego BTC. Przy ujemnych marżach oczekuje się, że więcej wysokodochodowych producentów będzie zmuszonych zrezygnować z wydobywania kryptowalut, dodali pracownicy JPMorgan Chase.

„Spadek ceny Bitcoina z poziomu około 6500$ w okresie od października ubiegłego roku do ceny poniżej 4000$ powoduje, że opłacalność jest coraz bardziej niekorzystna dla niemal każdego regionu z wyjątkiem chińskich górników.” – stwierdzili analitycy

JPMorgan a kryptowaluty i blockchain

Największe światowe banki sceptycznie i z dużym dystansem obarczały temat walut wirtualnych, które kompletnie odbiegały od ówczesnego, bankowego modelu „waluty”. Zwolennicy Bitcoina powiedzieliby, że negatywne stwierdzenia i oświadczenia banków dotyczące walut cyfrowych to typowy szum medialny. Dzięki tym działaniom, instytucje finansowe chcą odstraszyć potencjalnych i aktualnych inwestorów od kryptowalut. Jamie Dimon, prezes zarządu JPMorgan Chase wielokrotnie wypowiadał się na temat kryptowalut. Związek Jamiego Dimona z kryptowalutami, a zwłaszcza Bitcoinem, był „bardzo chwiejny” od czasu jego słów we wrześniu 2017 roku. Wówczas, Dimon odniósł się do Bitcoina jako „oszustwa i przekrętu”, czym skierował na siebię falę krytyki środowiska kryptowalut. Po oświadczeniu z 2017 roku, Dimon przyznał, iż przesadził z niektórymi zarzutami i przestanie komentować temat kryptowalut.

Co sądzicie o słowach analityków JPMorgan Chase? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze