Bitcoin: 77,6% energii dla miningu pochodzi ze źródeł odnawialnych

źródło: pixabay.com
1 663

CoinShares opublikowało raport dotyczący wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w celu wydobywania Bitcoinów. Raport stwierdza, iż 77,6% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co stawia wydobycie kryptowaluty Bitcoin na podium, jako jedną z najbardziej proekologicznych branży. Analiza badaczy z CoinShares wskazuje regiony wykorzystywane przez górników, z uwzględnieniem krajów o wysokim odsetku użycia odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, w raporcie znajdziemy informacje dot. zmian hashrate’u oraz analizę sprzętu do wydobywania kryptowalut, tj. Antminery od firmy Bitmain.

Odwołując się do raportu, górnicy i wielkie przedsiębiorstwa zaczynają opuszczać Chiny lub nie podejmują decyzji reinwestowania w kraju. Zamiast tego, przedsiębiorstwa skupiają swoje operacje w niektórych regionach Skandynawii, Rosjii, Kanady i Stanach Zjednoczonych, gdzie połączenie taniej, stałej energii elektrycznej, bardziej przyjazne regulacje, szybkie połączenie internetowe i chłodny klimat tych krajów i regionów (tj. Stan Alaska, Kanada, Islandia, Norwegia), zachęcają do inwestowania w obiekty przeznaczone do wydobywania Bitcoina.

Poniżej znajduje się ilustracja na której zaznaczone zostały regiony trudniące się miningiem Bitcoina, od małych do znaczących regionów. Sichuan (zaznaczone zieloną kropką) to prowincja Chin, w której około 90% energii podchodzi ze źródeł odnawialnych.

Bitcoin
źródło: raport CoinShares

Wydobycie Bitcoina w Chinach

W raporcie wyraźnie wskazano, w jaki sposób zmienia się dynamika, która ma wpływ na przemysł wydobywczy Bitcoina oraz w jaki sposób energia odnawialna zastępuje energię ze źródeł nieodnawialnych, aby uzyskać rentowność dla przemysłu wydobywczego. Opuszczanie przedsiębiorstw zajmujących się miningiem w Chinach, zdecydowanie utrudni wysoką pozycję Chin w ogólnym wydobyciu kryptowalut. Na poziomie ogólnoświatowym jest to dobra wiadomość, że przemysł wydobywczy jest rozprowadzany geograficznie, aby żaden kraj, region lub firma nie mogła scentralizować kontroli nad siecią.

„Ponadto pokazujemy, że wydobywanie Bitcoinów jest zlokalizowane głównie w globalnych regionach , w których dostępne są wielkie, niewykorzystane dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. I w końcu obliczamy wysoce ostrożne oszacowanie niższej granicy odnawialnych źródeł energii w zasilaniu sieci Bitcoin. Odsetek energii dla potrzeb miningu BTC wynosi 77,6%, dzięki czemu wydobycie Bitcoinów jest bardziej ekologiczne niż niemal każda inna wielka branża świata.” – stwierdza streszczenie raportu

W kontekście wydobycie Bitcoina, analizowano rozkład geograficzny przedsiębiorstw górniczych, efektywności energetycznej i związanych z zasobami operacyjnymi. Ponadto, dokument opisuje trendy związane z hashrate’m oraz marginalnymi opłatami operacyjnymi, kosztami sprzętu i jego efektywności miningowej. CoinShares stwierdza fakt, że w drugiej połowie tego roku na rynku pojawiło się kilka modeli sprzętu wydobywczego nowej generacji. Mają one znacznie większą efektywność i moc obliczeniową, wyrażone w gigahashach na dżule (GH / J) oraz w terahashach na sekundę (Th / s).

Bitcoin
źródło: raport coinshares

„Od naszego ostatniego raportu z maja 2018 r dot. kryptowaluty Bitcoin, wartość hashrate wzrosła z około 30 EH / s do około 40 EH / s. W tym okresie wartość ta rosła szybciej niż średnia dwuletnia [Rysunek 3], ale wolniej niż średnia wieloletnia. W tym samym czasie, cena Bitcoina spadła z około 8500$ do około 4000$. To z pewnością wywarło nacisk na wiele przedsiębiorstw, gdyż ich dochody spadły, podczas gdy trudność wydobycia znacznie wzrosła.” – dodano w raporcie

Komentarze