Biometria i blockchain dla bezpieczeństwa podróży

754
Technologia łańcucha bloków w połączeniu z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami może zrewolucjonizować niektóre obszary naszego życia. Jednym z przykładów zastosowania blockchaina wraz z inną zaawansowaną technicznie dziedziną nauki jest jego użycie w ramach pomiarów biometrycznych. Biometria to nauka zajmująca się badaniem zmienności populacji organizmów oraz technika dokonywania pomiarów istot żywych, np. porównywanie twarzy. Blockchain może kiedyś pełnić ważną rolę dotyczącą obsługi danych biometrycznych, co spowoduje poprawę bezpieczeństwa podróży.

Według przedstawiciela agencji United States Customs and Border Protection (CBP), blockchain może świetnie sprawdzić się w pomiarach biometrycznych (biometria). To z kolei wpływnie pozytywnie na bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży. Ta informacja ukazała się 21 marca w podróżniczym serwisie informacyjnym Skift.

Menadżer programów w CBP, Sikina Hasham, wypowiedziała się na ten temat podczas JetBlue Technology Ventures Blockchain in Travel Summit w Nowym Jorku. W odpowiedzi na pytanie zadane przez moderatora panelu, David’a Post (dyrektora IBM Blockchain Ventures) stwierdziła, że połączenie blockchaina z biometrią jest bardzo obiecujące z punktu widzenia rządu.

Jednym z obszarów, w którym widzimy największy potencjał, jest porównywanie twarzy i dane biometryczne. Istnieje usługa, którą stworzyliśmy, aby weryfikować, kto wchodzi na pokład (…). Jeśli moglibyśmy mieć więcej danych do weryfikacji od agencji rządowych, to byłoby dla nas świetne.

biometria

Niemniej jednak, wiele istotnych przeszkód musi zostać pokonanych, aby ta technologia ujawniła maksymalną użyteczność. Jedną z nich jest potrzeba stworzenia standaryzowanych specyfikacji dotyczących wymiany danych między systemami łańcuchów bloków różnych organizacji.

Jeśli rządy zaimplementują blockchain zamiast tradycyjnych baz danych, bardzo ważne będą standardy dzielenia się odpowiednimi danymi przez kluczowe służby (takie jak służba graniczna).

Naszym głównym celem jest bezpieczeństwo, ale skupiamy się także na handlu i podróżowaniu. Blockchain jest dla nas relatywnie nowy (…) i cały czas zastanawiamy się, jak ta technologia może nam pomóc. (…) Prywatność i zdecentralizowane dane są pewnymi wyzwaniami, które jako organizacja rządowa mamy prawny obowiązek chronienia.

Co uważacie o tym zastosowania łańcucha bloków? Zapraszam do dyskusji!

Komentarze