Binance głównym beneficjentem upadku FTX – ma teraz 64 % całości obrotu kryptowalutowego

Binance głównym beneficjentem upadku FTX – ma teraz 64 % całości obrotu kryptowalutowego

Nowy raport Coingecko opublikowany w poniedziałek rano rzuca światło na globalny wpływ załamania FTX.

Raport zestawił całkowitą liczbę miesięcznych wizyt użytkowników na FTX.com z 30 krajów w okresie od stycznia do października 2022 r. Wykazał on, że użytkownicy z Azji Wschodniej byli jednymi z najliczniejszych i najbardziej aktywnych użytkowników platformy, z 297,2 tys. odwiedzin miesięcznie w Korei Południowej, 241,7 tys. w Singapurze i 223,5 tys. tys. stanowiło blisko 16% udziału w ruchu giełdowym ogółem.

Rosyjscy użytkownicy zajęli czwarte miejsce z prawie 200 tysiącami odwiedzin miesięcznie, a Turcja i Niemcy były blisko 190 tysięcy, co zamyka pierwszą szóstkę.

Użytkownicy z Wielkiej Brytanii odwiedzali giełdę średnio 129 tys. razy w miesiącu, plasując ich na 12. miejscu. Kanadyjczycy odwiedzali witrynę 100 tys. razy w miesiącu, co daje 15 miejsce, a Australijczycy 16, odnotowując 96 tys. odwiedzin.

Stany Zjednoczone znalazły się na 18. miejscu, a ich liczba miesięcznych odwiedzin użytkowników może wydawać się niska i wynosi 93 tys., ale klienci z USA byli kierowani do korzystania z FTX.US do handlu, więc zdecydowana większość ruchu użytkowników w USA nie jest odzwierciedlona w raporcie.

Korea Południowa, kraj z 52 milionami ludzi, który sam stanowił 6,1% całkowitego udziału w ruchu, wydaje się być krajem najbardziej dotkniętym upadkiem FTX. Bankructwo giełdy spowodowało, że rząd Korei Południowej przyspieszył wprowadzenie nowej ustawy Digital Asset Basic Act (DABA), kompleksowych ram regulacyjnych, które zostały opracowane w czerwcu 2022 r. po upadku firmy kryptograficznej Terra w maju.

„Gdy rynek spadł z powodu globalnych oszczędności, Terra-Luna, Celsius i FTX zawiodły jeden po drugim, co sprawiło, że był to rok spadku zaufania do sektora kryptowalutowego” – powiedział w zeszłym tygodniu Lee Myung-soon, starszy wiceprezes Financial Nadzoru Service (FSS).

Przeczytaj tez: Przypadek FTX pokazuje, dlaczego banki muszą przejąć kryptowaluty – opinia

Kim So-Young, wiceprzewodniczący Komisji Usług Finansowych Korei Południowej (FSC), powiedział również, że ze względu na pilną potrzebę ochrony użytkowników, byłoby lepiej, gdyby kraj ten szybko wprowadził minimalne standardy regulacyjne i dodał je później, zamiast czekać na uzgodnienie międzynarodowych standardów. Oczekuje się, że DABA zostanie sfinalizowane w 2023 roku.

Singapur jest uznawany za główne centrum kryptowalut w Azji i stanowił 5% globalnego ruchu FTX.com, mimo że populacja liczy zaledwie 5,5 miliona osób. Kiedy Binance zamknięto w kraju wyspiarskim w grudniu 2021 r., wielu ich użytkowników przeszło na FTX, co znacznie zwiększyło narażenie kraju na upadek firmy.

Pod koniec zeszłego tygodnia singapurski holding państwowy Temasek spisał cały swój udział w FTX o wartości 275 milionów dolarów na straty po tym, jak stwierdził, że ośmiomiesięczny proces due diligence w firmie nie wywołał żadnych sygnałów ostrzegawczych.

Japońscy użytkownicy stanowili 4,6% udziału w światowym ruchu FTX.com, a upadek FTX spowodował, że rząd i firmy finansowe w kraju, w którym mieszka 126 milionów, walczyły o ochronę przed zarażeniem.

Japoński gigant inwestycyjny SoftBank ogłosił 15 listopada, że ​​odpisze na straty całość swojej 100-milionowej inwestycji w FTX, którą poczynili na początku tego roku.

Tego samego dnia japońska giełda kryptograficzna Liquid zawiesiła również wszystkie wypłaty ze swojej platformy. FTX kupił Liquid w lutym 2022 roku, aby wesprzeć ostatnią ekspansję FTX na rynek japoński, ponieważ umowa oznaczała, że ​​giełda uzyskała dostęp do licencji biznesowej Liquid’s Type 1 Financial Instruments.

10 listopada Japońska Agencja Usług Finansowych wydała nakaz na rzecz FTX Japan zaprzestanie działalności i utrzymywanie aktywów równoważnych jej zobowiązaniom bilansowym w kraju.

„Konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby nie doprowadziło to do sytuacji, w której aktywa spółki przepływają do zagranicznych oddziałów itp., a interesy wierzycieli i inwestorów nie zostaną naruszone” – napisał FSA.

Ponieważ giełda FTX.com jest teraz offline i chroniona przed upadłością, największymi beneficjentami pod względem ruchu użytkowników były konkurencyjne platformy Binance i OKX. Od 13 listopada Binance zwiększył swój udział w rynku o 7% do dominujących 64% całości wśród 10 najlepszych giełd kryptowalut. Udział rynkowy OKX wzrósł w tym samym okresie o 1,1%, z 11,9% do 13%.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze